Krokodýlovci čínští se v Evropě rozmnožují jen ve dvou zoologických zahradách. Jedna z nich je v Kolíně nad Rýnem, druhá v Ostravě. Ta získala pár těchto plazů v červenci loňského roku právě z německé zoo. „Kolínští chovatelé nám sdělili, že u krokodýlovců zaznamenali první pokusy o páření, a když se po čase začalo samici zvětšovat břicho, byli jsme si téměř jistí, že je březí,“ uvedl chovatel plazů a obojživelníků Lucas Bono.
Samice porodila čtyři živá mláďata, která se o sebe dokážou od narození sama postarat. Chovatelé jim dávají jako potravu cvrčky nebo žížaly, čímž se živí i dospělí krokodýlovci, kteří dorůstají 40 až 45 centimetrů.
Ve volné přírodě krokodýlovci žijí především na větvích a dalších vyvýšených místech nad malými potůčky v horských lesích. Kvůli tradiční čínské medicíně druh téměř vyhynul, lidé totiž krokodýlovce suší, rozemelou na prášek a ten užívají jako lék na nespavost.
Zoo Ostrava chová vietnamský poddruh krokodýlovce čínského jako jedna z pěti evropských zahrad. I se čtyřmi ostravskými mláďaty čítá současná evropská populace pouze 29 jedinců.