V Nigérii zničili tuny zabavených sloních klů. Pytláci by na nich vydělali majlant

Populace slonů v Nigérii se rapidně tenčí. Důvodem jsou pytláci, kteří zvířata zabíjejí kvůli slonovině. Vláda teď rozdrtila na dvě a půl tuny zabavených klů. Z prachu chce vytvořit zřejmě jeden z nejhodnotnějších památníků na světě.

samburu

V keňské rezervaci Samburu se narodila sloní dvojčata.
Zdroj: Safe the Elephants

  • V keňské rezervaci Samburu se narodila sloní dvojčata.
  • Zdroj: Safe the Elephants

V přepočtu 254 milionů korun, to je hodnota dvou a půl tuny zabavených sloních klů, které teď zničila nigerijská vláda. Důvodem je ochrana sloní populace, která radikálně ubývá. Za posledních třicet let se asi z 1 500 jedinců snížila na pouhé čtyři stovky. "Prášek z klů použijeme k vybudování symbolického monumentu národního parku, jako připomínku významu slonů pro ekosystém," řekl Iziaq Salako, ministr životního prostření.

Každoročně pytláci v Nigérii zabijí tisíce slonů, a to i přes zákaz obchodu se slonovinou, který v zemi platí už od roku 1989 na základě Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Nigérie se i přes to stále považuje za centrum gangů, které do Asie posílají kusy nelegálně ulovené divoké zvěře, včetně sloních klů a šupin z luskounů. Jde o nejpašovanějšího tvora na světě, jehož šupiny se hojně využívají v alternativní medicíně.

Zatím asi největší kauzu v souvislosti s luskouny řešili nigérijští celníci v roce 2022, kdy zabavili 1 613 tun šupin a zatkli 14 lidí.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

Gg7TW9zbcAAn2F-
Zahraniční

Další útok Boko Haram v oblasti Sahelu. V Nigérii zemřelo 40 farmářů

profimedia-0953257411
Zahraniční

Ilegální obchod se zvířaty: Vystrašené gorilí mládě cestovalo v podpalubí letadla

IMG_8790
Zahraniční

Charitativní rozdávání jídla skončilo tragédií. Lidé se ušlapali

lithium
Zahraniční

Děti těží lithium v nelegálních dolech v Nigérii