Záchranné práce v jihoasijském Myanmaru, který před třemi týdny postihlo velké zemětřesení, jenž si vyžádalo více než 3,5 tisíce obětí, postupují velmi pomalu a hlavní vinu na tom mají následné otřesy půdy. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí zažívají záchranné týmy silné otřesy půdy takřka každý den a jejich práci navíc komplikuje nedostatečné vybavení a absenci základních humanitárních prostředků.
Problém je také mezi samotným obyvatelstvem. V nejpostiženějších oblastech chybí lidem přístřešky, čistá pitná voda, prostředky základní hygieny a velmi omezené jsou také dodávky elektrické energie. Přestože od chvíle, kdy zemi zasáhlo zemětřesení, vyhlásily obě znesvářené strany, tedy oficiální armáda a opoziční síly, zastavení bojů, země je čtyři roky trvající občanskou válkou velmi vyčerpaná.
Zemětřesení, které je nejhorší přírodní katastrofou, která zemi zasáhla za řadu posledních let, udeřilo 28. března na druhé největší myanmarské město Mandalaj. Zasáhlo ale i široký pás země a způsobilo značné škody šesti regionům a státům včetně hlavního města Naypyitaw.
Myanmar: Severe rain has hit Mandalay today, just weeks after a major earthquake, causing flooding, building collapses, and damage to temporary shelters.
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) April 15, 2025
"We were just trying to survive. We lost our homes to the earthquake, and now even the rescue shelter is flooded. This life… pic.twitter.com/xBJiHgtyBE