pátek 18. července 2025

V lednu bylo na Antarktidě nejméně ledu v historii měření

Na Antarktidě bylo v lednu nejméně ledu v historii měření. Letošní leden byl celkově sedmý nejteplejší.

Antarktida

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Claudio mota

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Claudio mota

Podle dat Světové meteorologické organizace bylo v lednu na obou pólech výrazně méně ledu než je obvyklé. Na Antarktidě bylo nejméně ledu v období ledna od počátku měření a na Arktidě šlo o třetí nejnižší množství v historii. Nelze však říci, zda půjde o dlouhodobý trend nebo krátkodobý výkyv.

Je příliš brzy na to, abychom dospěli k závěru, zda se mořský led v Antarktidě zmenšuje, nebo zda jde jen o dlouhodobé přirozené výkyvy. Potřebujeme silnější statistický základ než můžeme posoudit, zda jsou změny způsobeny klimatickou změnou. Můžeme však říci, že nižší rozsah mořského ledu v Antarktidě zapadá do našeho očekávání toho, co se stane, když globální teplota stoupne. V každém případě je jisté, že to v nadcházejících letech budeme pozorně sledovat, spolu s mořským ledem kolem Arktidy,“ prohlásil Gorm Dybkjær, výzkumný pracovník mořského ledu Dánského národního střediska pro výzkum klimatu.

Leden byl teplotně abnormální po celém světě. Jde o sedmý nejteplejší první měsíc roku v historii měření. Teploty v průměru o čtyři a více stupňů vyšší než je běžné v lednu pociťovali v Kanadě, na Aljašce, Ukrajině, Rumunsku a také na západě Číny. Naopak teploty o více než šest stupňů méně, než je dlouhodobý průměr, byly v lednu zaznamenány v Rusku, Grónsku, Uzbekistánu a také ve vnitrozemí Austrálie.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

784e63b9-a2d4-45a1-a691-96d714a14729
Domácí

Letos bylo tropických dnů více než posledních pět let. Další se přidají v srpnu

déšť
Domácí

Po bouřkách a přeháňkách přinese víkend opět letní teploty

louka
Domácí

Začátkem týdne třicítky, pak skok na 20 stupňů

déšť--ilustrační foto
Domácí

Počasí bude spíš na houby než na koupání