neděle 19. ledna 2025

V hlubinách u Kostariky byly objeveny dosud neznámé druhy chobotnic

Oceán odhalil nová tajemství. U Kostariky byly objeveny nové druhy hlubinných chobotnic.

hnízda hlubinných chobtnic

Hnízda hlubinných chobotnic
Zdroj: Schmidt Ocean Institute

  • Hnízda hlubinných chobotnic
  • Zdroj: Schmidt Ocean Institute

Tým vědců ve vodách u Kostariky objevil čtyři nové druhy chobotnic, oznámila v úterý nezisková organizace Schmidt Ocean Institute. Jediným dosud pojmenovaným druhem z těchto čtyř je doradská chobotnice, nalezená poblíž skalního výběžku nazývaného El Dorado Hill. Doradská chobotnice patří do nového druhu Muusoctopus a je příbuzná s perlovou chobotnicí.

Vědci objevili mateřské lokality chobotnic v blízkosti Kostariky v roce 2013, ale tehdy uvedli, že neviděli žádné vývojové embryonální stadia, což je vedlo k přesvědčení, že podmínky v dané oblasti nejsou příznivé pro narození mláďat chobotnic. Tato situace se změnila loni, kdy vědci do oblasti znovu zamířili a byli svědky vylíhnutí mláďat chobotnic.

Díky tvrdé práci našeho týmu jsme objevili nové hydrotermální prameny u Kostariky a potvrdili, že slouží jako mateřské lokality pro hlubinné chobotnice a unikátní biodiverzitu,“ uvedla oceánografka Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences. Dosud bylo na světě objeveno kolem 300 druhů chobotnic, které obývají všechny oceány naší planety.

Autor: Šimon Mitro

Související

Trojice lvíčat ze Zoo Zlín
Domácí Fauna

Rok 2024 byl třetím nejúspěšnějším v historii zlínské zoo

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

orel
Světové dny Fauna

Den ptáků

rejnok
Zahraniční Fauna

Za 50 let klesla populace žraloků a rejnoků o polovinu