Starodávný kus lebky, jejíž stáří se odhaduje na 300 tisíc let před naším letopočtem, byla nalezena v Číně. Jde o nejstarší nalezenou část kostry předchůdce člověka. Vědci se domnívají, že jde zřejmě o pozůstatek hominida z dosud neznámé vývojové větvě člověka.
Vědci z Číny, Španělska a Spojeného království našli kus dolní čelisti spolu s dalšími úlomky kostí v oblasti Hualongdong ve východní Číně již v roce 2015. Před dvěma týdny vědci publikovali v časopise Journal of Human Evolution studii, která uvádí, že část nalezené čelisti nezapadá do žádné existující taxonomické skupiny a jde tedy o dosud neznámý druh.
Čelist podle vědců má totožné znaky s čelisti Homo sapiens, ale také humanoidů Denisovanů. Oba druhy vzešly z Homo erectus. „K pochopení jejich přesné polohy v rodokmenu člověka je zapotřebí více fosilií a studií,“ uvedli vědci.
Journal of Human Evolution;
— Ertan Özyiğit (@ErtanOzyigit) August 9, 2023
Çin'in Hualongdong kentinde
Neandertaller ve Denisovalılar ile eşleşmeyen, tamamen yeni bir insan türüne ait 12 yaşında bir çocuğun çene ve bacak kemikleri ile bir kafatasısı bulundu. pic.twitter.com/saYSfFPw2v