Pardubický kraj čeká od ledna snížení počtu akutních lůžek v okresních nemocnicích o 122 míst, a to kvůli nové smlouvě s pojišťovnou. Chrudimský špitál je na tom nejhůře. Zmizí odtud 16 procent akutních lůžek.
Pojišťovna smlouvu upravuje s přihlédnutím k letošnímu roku. Jenže, co když nemocnice v tom dalším roce bude potřebovat akutních lůžek více? Podle vedení kraje i nemocnic by na takový případ měla být pojišťovna připravená a měla by vypracovat flexibilní plán. Například takový s možností si v krizové situaci některá lůžka expresně doobjednat. Aby byla pokrytá péče pro pacienty třeba v chřipkové epidemii.
V minulosti se v regionu už totiž provedla optimalizace nemocnic a někteří lidé už teď pociťují problémy s dostupností lékařské péče. Přesto se ale vedení kraje snížení lůžek nebrání s přihlédnutím k efektivnější lékařské péči. Pooperační akutní lůžka nejsou totiž tak často potřeba jako dříve. Dnes je medicína na vysoké úrovni a i po složitějších zákrocích můžete jít prakticky hned domů. Proto jsou například na chirurgii některá místa dlouhodobě nevyužívaná.
Vedení kraje doufá, že se zrušení lůžek podaří zvládnout bez ztráty současné kvality lékařské péče. Chrudimská nemocnice kromě systémových změn navíc bojuje s nedostatkem lékařů a to na všech odděleních. Řešením podle kraje je přijímat zahraniční lékaře. U nás totiž medicínu dokončuje málo studentů a zákoník práce navíc nově omezuje přesčasové hodiny, a tak nemocnice budou muset přijímat víc lékařů než doposud. Na ty menší jich tedy moc nezbyde.