V oblasti pekařství a cukrářství je nedostatek pracovníků dlouhodobý, chybí jim až pětina veškeré pracovní síly. Tato situace je obzvlášť kritická i kvůli velkým fabrikám, které přetahují zaměstnance lepšími platy. V gastronomii je poptávka po kuchařích i pomocné síle do kuchyně enormní. Některé restaurace musely omezit otevírací dobu nebo dokonce ukončit provoz kvůli nedostatku personálu.
U zedníků dlouhodobě trvají dva problémy. Stárnou a odcházejí do důchodu nebo mají zdravotní potíže a volí jiný druh zaměstnání. Mladí řemeslníci, kteří dokončí výuční obor, zase často volí práci, kde dostanou od začátku vyšší plat než kdyby si museli ve svém oboru budovat renomé. Právě ve stavebnictví bude podle statistik v roce 2030 chybět 53 tisíc kvalifikovaných pracovníků.
Jací řemeslníci chybí, je také často otázkou regionu. Místo, kde práci řemeslník vykonává, totiž určuje výši platu. Bez řemeslníků jso často tam, kde mají velké firmy, které potřebují nekvalifikovanou sílu a nabízejí stálé zaměstnání.
U mnoha profesí tak volná místa zaplňují cizinci, bez kterých už by například pekárny nebo hotely skoro neměly šanci zůstat v provozu. Přesto, že technologie jdou dopředu, podle odborníků zkušené a kvalitní řemeslníky ještě dlouho nebudou schopné nahradit, spíše jim práci trochu usnadní.