V Británii se narodily děti s DNA od tří lidí

První děti s DNA od tří lidí se narodily ve Velké Británii. Jejich rodiče podstoupili speciální metodu umělého oplodnění, aby předešli vážným genetickým onemocněním.

novorozenec

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Speciální metoda využití dárce DNA při umělém oplodnění má zabránit vzácné, ale vážné mitochondriální poruše. Ta se na dítě přenáší od matky, její DNA je tak třeba upravit jiným DNA od dárkyně. Děti narozené s touto genetickou vadou většinou nepřežijí víc než pár dnů. Nesprávná funkce mitochondrií v lidských buňkách způsobuje ochabování svalů, poškození mozku a selhání srdce.

Dítě po zásahu expertů má DNA od svých rodičů, od dárkyně pak asi desetinu procenta. Jde o trvalou změnu, která by se bude předávat z generace na generaci.

Darovaná DNA se využívá pouze pro vytvoření účinných mitochondrií, jiné vlastnosti, jako je třeba vzhled, by ovlivnit neměla.

Děti teď budou pod dohledem, existuje totiž riziko, že se malý počet abnormálních mitochondrií rozmnožil, když byly v děloze. „Bude zajímavé sledovat, jak dobře technika mitochondriální substituční terapie fungovala na praktické úrovni, zda jsou děti bez onemocnění a zda existuje nějaké riziko, že se u nich později v životě objeví problémy,“ řekl Robin Lovell-Badge z Výzkumného institutu Francise Cricka.

Na zákrok budou mít prý nárok jen ti rodiče, u kterých nebude jiná možnost jak počít zdravé dítě. Ročně se s touto genetickou vadou v Británii narodí asi 150 dětí.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: BBC

Související

54059291938_25234411b6_b
Zahraniční

Británie řeší otázku, kam s nimi. Téma deportací je znovu na stole

IMG_9523
Krimi Zajímavosti

Největší britský justiční omyl: Muž seděl za vraždu, kterou nespáchal, 38 let

Požár domu britského premiéra Starmera má už konkrétního viníka.
Krimi

Mladík zapálil dům britskému premiérovi. Na svědomí toho má však více

F3lRVgFXkAAS_ls
Zahraniční

Bulhaři měli provádět špionáž pro Rusko. Británie je poslala do vězení