Zdravotnictví ve Velké Británii prochází od dob covidu velkou krizí, světlo na konci tunelu ale vidět není. Spíše naopak, protože už tak žalostnou situaci, kdy na ošetření čekají miliony lidí, ještě zhoršila šestidenní stávka mladých lékařů za vyšší platy. Ta znovu přetížila nemocniční pohotovosti a zhoršila kolabující objednávací systém. Britská média se shodují na tom, že nynější situace ve zdravotnictví připomíná meziválečné období, kdy ke zlepšení došlo až v roce 1948, kdy vznikl zdravotnický systém NHS, který pracuje dodnes.
Some four in ten 18- to 24- year olds in Britain have used the private sector for things such as appointments with doctors, scans and diagnostics.
— The Economist (@TheEconomist) January 10, 2024
Why is Gen Z turning away from the National Health Service? https://t.co/YTcbmgOY8H 👇
V současnosti NHS registruje 6,4 milionu lidí, kteří na ošetření teprve čekají. 42 procent z nich se dokonce k lékaři marně snaží dostat už rok a půl. Lidé proto přestávají na bezplatný NHS spoléhat a ve velkém přibývá těch, kteří využívají možnost přímé platby jinde výměnou za rychlejší ošetření.
Podle odborníků bude náprava systému velmi pomalá. Odhadují, že než se celá věc vrátí do normálu, bude to trvat minimálně deset let, na jejichž konci NHS může nahradit zcela nový systém, který už s finančním příspěvkem pacientů bude počítat.