Téma druhé světové války i po bezmála osmdesáti letech rezonuje ruskou společností i politickými kruhy a některé tehdejší události jsou stále živé. Nyní je znovu otevřelo ruské ministerstvo zahraničních věcí, které požaduje, aby Německo uznalo, že blokáda Leningradu nebyl pouze válečný zločin, ale genocida. V dokumentu, který sekretariát Sergeje Lavrova už zaslal do Berlína, se píše, že německá zvěrstva vůči obyvatelům Sovětského svazu nikdy nebyly pojmenovány genocidou. Němci naopak tvrdí, že obléhání města bylo strašlivým válečným zločinem, ovšem slova o genocidě dosud odmítalo přijmout.
Současný ruský dokument tak stále více stupňuje tlak na Německo, kdy je zdůrazňováno, že za blokádu Leningradu Německo vyplatilo válečné reparace pouze židovským obětem a ne všem rodinám, jejich příslušníci přišli ve městě během obléhání o život. Od roku 2019 ale německá vláda financuje sociální a zdravotní pomoc pro ty, kteří přežili obléhání, jako humanitární gesto.
Obléhání Leningradu je jedna z nejděsivějších událostí historie válek. Během dvouleté blokády, kdy zemřel skoro milion obyvatel města, se německá armáda, společně s italskými a španělskými spojenci, snažila Leningrad vyhladovět, k čemuž nedošlo pouze díky takzvané Cestě života, kudy sovětská armáda vozila alespoň část základních potravin přes zamrzlé Ladošské jezero. V Leningradu během obléhání zemřelo více lidí než při bombardování Hamburku, Drážďan, Hirošimy a Nagasaki dohromady.