Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se dlouhodobě věnují výzkumu takzvaných exosomů pocházejících z lidských, živočišných i rostlinných buněk. Nedávno přišli na to, že právě ty slimáčí se velmi podobají lidským. Jde o malé váčky produkované buňkami, které dokážou přenášet různé makromolekuly do jiných buněk. Podle vědců by právě tahle schopnost mohla být klíčová v léčbě rakoviny. Slimáčí exosomy by totiž mohly dopravit léčiva přímo do postižených tkání a orgánů. To by kromě zefektivnění léčby zřejmě vedlo i ke snížení jejích vedlejších účinků, které častou vedou k narušení imunity.
“V současné době jsou hlavními zdroji exosomů používaných pro terapeutické účely lidské kmenové buňky. Jejich kultivace v laboratorních podmínkách je ale pracná a finančně nákladná. Vzhledem k nízkým nárokům na kultivaci plzáků by mohli v budoucnu sloužit nejen biomedicíně,” uvedla Michaela Liegertová z Přírodovědecké fakulty UJEP.
Exosomy se používají také jako diagnostické nástroje, jsou totiž schopné přinášet informace o stavu a patologických změnách buněk a tkání. V budoucnosti by mohly najít využití například také při léčbě cukrovky a autoimunitních chorob.