neděle 23. února 2025

Už v roce 2030 nemusí být v létě na Arktidě žádný led

Podle nového výzkumu by už v roce 2030 mohla nastat situace, kdy v září na Arktidě nebude žádný led.

ledovec

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Už na konci tohoto tisícletí se vlivem klimatických změn může stát, že v letních měsících nebude na Arktidě žádný led. Teze vychází z vědecké studie publikované v časopise Nature Communications. Dřívější scénáře byly optimističtější. Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), kterému předsedá OSN, předpokládala, že Arktida zažije období bez ledu kolem roku 2050.

V podstatě říkáme, že je příliš pozdě na to, aby se zachránil letní mořský led v Arktidě," řekl Dirk Notz, oceánograf na Hamburské univerzitě v Německu, který se specializuje na mořský led a je jedním z autorů studie i zprávy IPCC. „Už skutečně nemůžeme udělat nic. Čekali jsme příliš dlouho,“ prohlásil.

Ztráta arktického mořského ledu bude mít globální dopady. Teplejší Arktida urychlí roztavení permafrostu, což uvolní více skleníkových plynů do atmosféry. Grónsko těmito vlivy bude tát rychleji, což zapříčiní zvýšení hladiny moří.

Ruku v ruce s tím jak se klimatické modelování zlepšuje, se předpokládá, že přijde více špatných zpráv. „Očekávám, že bude více a více těchto studií, které se budou dívat na další části zemského systému, které také řeknou: 'Varovali jsme vás celou dobu, nereagovali jste a teď je příliš pozdě na něco dělat',“ prohlásil Notz.

Autor: Šimon Mitro

Související

Alpy
Zahraniční Klimatické změny

Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie

větrné elektrárny
Zahraniční Klimatické změny

Slábnoucí vítr ohrožuje větrnou energetiku v Evropě

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

53914502127_c7cff308c0_b
Zahraniční

Kamala Harris se vrací do velkého světa. Bude prezidentkou nebo guvernérkou?