Styl, jakým Slovensko otočilo po záříjových volbách svoje zahraniční směřování a sice ve vztahu k Rusku a Ukrajině, je pro českou vládu nepřekonatelná překážka. Premiér Petr Fiala (ODS) totiž oznámil, že se slovenskou vládou svého protějška Roberta Fica (SMER-SD) v příštích týdnech ani měsících nepovede žádná jednání. Poslední kapkou byla schůzka slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem při setkání v Turecku. Fialova vláda jakýkoliv kontakt s ruskými politiky odmítá.
Spolupráce se Slovenskem je důležitá a je v našem zájmu, abychom měli co nejlepší vztahy.
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 6, 2024
Není možné ale ignorovat zásadní rozdíly v názorech na klíčové otázky zahraničněpolitických témat, jako je třeba setkání slovenského ministra zahraničí s ministrem zahraničí Ruské…
"Není možné ignorovat zásadní rozdíly v názorech na klíčové otázky zahraničněpolitických témat, jako je třeba setkání slovenského ministra zahraničí s ministrem zahraničí Ruské federace," napsal Fiala na svůj účet na sociální síti X. Rozhodnutí, o kterém byla slovenská strana už informována, podpořil také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Naopak Fico na Fialova slova reagoval tím, že česká vláda ohrožuje vzájemné, vždy dobré a korektní vztahy tím, že podporuje válku na Ukrajině místo toho, aby se snažila o dosažení mírových jednání.
🎙‼️ Robert Fico reaguje :
— Ing. Honza 🇨🇿👍🇺🇦👎 (@Honza4746) March 6, 2024
Vážený pán premiér Fiala, česká vláda je na Slovensku vítaná kedykoľvek. pic.twitter.com/E8LosPGQje
Problém podle Fialy není pouze Blanárovo setkání s Lavrovem, rozporů mezi někdejšími federativními státy je více. Český premiér už před časem kritizoval Slovensko za zastavení vojenské a finanční podpory Ukrajině a nastolením politiky, která je ochotna dialogu s Kremlem. Slovensko se rovněž nepřipojilo k české akci, která má za cíl získání dostatku finanční prostředků na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU.
21. března by se ale v Praze měl uskutečnit summit ministrů zahraničí Visegrádské čtyřky, na němž by se měl sejít i Lipavský s Blanárem. Meziresortní spolupráci totiž současné Fialovo stanovisko nezakazuje.