Z celé Evropy to bylo právě Německo, které se stalo největším podporovatelem Kyjeva, což se však nyní začíná měnit. Tamní kancléř Olaf Scholz (SPD) v posledních dnech zastavil pomoc ve výši tří miliard eur, která už byla těsně před realizací. Jako důvod uvedl, že nechce budoucí vládu, která vzejde z předčasných voleb příští měsíc a v jejímž čele už Scholz s největší pravděpodobností sedět nebude, postavit před hotovou věc. Navíc podle jeho slov Kyjev už od Německa dostal v minulých skoro třech letech dost vybavení.
"Abych byla upřímná, hodně mě to bolí," uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock (Zelení), která byla hlavní předkladatelkou návrhu pomoci. Podle ní je důležitější podpora Ukrajiny a s tím související zajištění míru v Evropě než politický zisk kancléře.
Scholzovo rozhodnutí jde ruku v ruce s nutností úsporných opatření. Německá ekonomika totiž vykázala nejhorší čísla za celou řadu let a počítá se s tím, že vyčleněné čtyři miliardy eur na pomoc Ukrajině, Berlín letos navyšovat nebude.
KyivIndependent: ⚡️ German FM slams her government over hesitancy on Ukraine aid.
— GMan (Ґленн) ☘️🇬🇧🇺🇦🇺🇸🇵🇱🇮🇱🍊🌻 (@FAB87F) January 17, 2025
Germany is not currently seen as a "driving force for peace policy in Europe," German Foreign Minister Annalena Baerbock told Politico.https://t.co/uqDrTXb99C