I když se to na první pohled může zdát jako běžná součást hygieny zvířete, mnozí majitelé nevěnují utírání tlapek pozornost a psa ho nenaučí ve štěnicím věku. Majitel se pak se psem takzvaně pere po každé bahnité procházce.
A právě takové rvačky pak způsobí nepěkné úrazy od zlomených drápků až po vymknuté kyčle. Zvláště malá plemena totiž bez tréninku utírání úplně nezvládají. Tlapky jsou citlivým místem a tak si je přirozeně chrání. Pokud se nenaučí, že je přirozené, aby jim na tlapky někdo sahal, nedají se v dospělosti snadno přesvědčit a často reagují panicky.
Nohy psovi ale neutíráme jen kvůli čistotě podlahy. S blížící se zimou se na některých místech setkáváme s posolenými chodníky, což může způsobit podráždění polštářků nebo kůže mezi prsty. Někteří psi mají také problémy s přerůstajícími chloupky, a kombinace se zapletenými kamínky nebo ledem rozhodně není příjemná.
Starší psi mohou mít také bolestivé nebo dokonce zhoubné bulky, a tak je kontrola při utírání dobrá prevence podobných onemocnění. Venkovní psi samozřejmě není třeba utírat ručníkem. Je ale nutné, aby si i oni zvykli na manipulaci s tlapkami a mohli jste jim je například zkontrolovat nebo umýt v případě potřeby.
Pokud si pes zvykne na manipulaci s tlapkami už od štěněcího věku, bude to velká výhoda. Ale co když to pes neumí a je už dospělý? Efektivní metodou, je zkusit ho naučit povel "pac" s pomocí pamlsků. Dejte tomu čas a trpělivost, úspěch se dostaví.