neděle 21. dubna 2024

Utahování opasků po argentinsku. Stávka vyhnala do ulic stovky tisíc lidí

Odbory v Argentině vstoupily do generální stávky. Stovky tisíc lidí v ulicích Buenos Aires protestují proti ekonomickým škrtům, které mají snížit inflaci, ale dopadají také na životní úroveň obyvatelstva.

profimedia-0840219866

Obyvatelé Argentiny vyšli do ulic protestovat proti ekonomickým úsporám.
Zdroj: Profimedia

  • Obyvatelé Argentiny vyšli do ulic protestovat proti ekonomickým úsporám.
  • Zdroj: Profimedia

Argentina je na nohou a podle tamních obyvatel za to může teprve nedávno zvolený prezident Javier Milei a jeho úsporná opatření, jimiž chce zemi zbavit extrémně vysoké inflace, která dosahuje až 200 procent. Do ulic protestovat proti utahování opasků proto vyšly stovky tisíc lidí, kterým se nelíbí změny zákonů v ekonomické a sociální oblasti. Ty jsou součástí Mileiho plánu, jak v zemi snížit inflaci, ale jejich odvrácenou stranou je fakt, že se negativně podepíší na životní úrovni milionů obyvatel této jihoamerické země.

Stávka, která začala v 16 hodin středoevropského času, má trvat 12 hodin. Nefunguje doprava, aerolinky ruší stovky letů, nepracuje se v nemocnicích, zavřeno je na úřadech i ve výrobních halách. Ke generální stávce přistoupili obyvatelé Argentiny i poté, co Milei svůj úsporný plán zmírnil.

Kromě boje s inflací mění prezident i legislativu země. Argentinský Donald Trump tak může měnit zákony podle svého a bez souhlasu parlamentu.

Autor: Jan Skala

Související

800px-Arak_Heavy_Water4
Zahraniční

Írán chce novou jadernou dohodu. Už o ní jedná i se Spojenými státy

Hrad_Karlštejn_(Karlštejn),_Karlštejn_172
Domácí

Hrady zdražují, kaple je za 640 korun, speciální okruh vyjde rodinu na 14 tisíc

53304484264_c741aa1a47_b
Zahraniční

Argentina chce do NATO. Jako důkaz nakoupí od Dánska americké stíhačky

EU
Ekonomika

Inflace v EU klesla na 2,6 procenta