Napodobeniny kamenů zmizelých se objevily v ústeckém Střekově. Jsou uložené v zámkové dlažbě, jejich tvar ani velikost neodpovídá ani originálu, ani dlažbě, ve které jsou zasazené. „Nejenže se jedná o méně kvalitní napodobeninu kamenů porušující autorská práva, ale absolutně neomluvitelné je to, že do chodníku byl uložen zmetek. Nikdo se neobtěžoval zkontrolovat údaje na kamenech, na kterých najdeme slovo jako narozrona místo narozena. To považujeme za absolutně nedůstojné k obětem. Město navíc kameny nazývá Stolpersteine, přestože jde jen o nepovedenou napodobeninu tohoto projektu,“ upozornilo na svém Facebooku PRO Ústí s tím, že primátor města chce v pokládání kamenů pokračovat. „To je samozřejmě vítané, ale nikoli takto. Pokud chce využívat projekt Stolpersteine, je nezbytné postupovat v souladu s autorskými právy a důstojností k obětem,“ píše hnutí.
Kromě přesně daného rozměru se také na Stolpersteine používá stejný font písma, velikost i uspořádání textu. V Ústí reklamovali jen kámen, na kterém byl chybný text.
Také v Brně si udělali kameny zmizelých po svém. Vypadají sice stejně jako originální Stolpersteiny, jen jsou o třetinu větší. A jak argumentuje ústecká radnice, napodobeniny mají také v Teplicích nebo Kadani, tam zase mají problém třeba se správným zápisem data.
Stolpersteine – kameny zmizelých
Kameny zmizelých jsou připomínkou obětí Hitlerova brutálního režimu, který připravil o životy miliony lidí z řad Židů, Romů, mentálně postižených, homosexuálů a dalších skupin, jež považoval za méněcenné. Projekt umělce Guntera Demniga mění čísla ve statistikách v konkrétní lidi s jejich životními příběhy.
Oficiální název je Stolpersteine, v překladu tedy kameny, o které se má zakopnout. Instalují se do dlažby před domy, kam se odvlečené oběti už nikdy nevrátily. Umělecký projekt má ochrannou známku a mimo jiné ověřuje kvalitu materiálu a jeho životnost, aby vzpomínka zůstala živá napříč generacemi.
Ve 22 zemích Evropy je aktuálně přes 67 tisíc kamenů zmizelých.