Jiný způsob získávání potravy než z popelnic či od obyvatel neznají. Na lidskou přítomnost si postupně zvykla, nevnímají člověka jako hrozbu, a proto před lidmi neutíkají. Jsou tak mnohem troufalejší a nebezpečnější. Zvířata představují nejen riziko pro obyvatele, ale způsobují i škody na veřejném i soukromém majetku.
Město proto přistupuje k dalším opatřením, která mají jejich počet v zastavěných oblastech omezit, a navýšilo odměnu za odlov divokého prasete v městské zástavbě a ve specificky určených lokalitách na dva tisíce korun. Odlov v těchto místech je složitější, protože vyžaduje zvláštní techniku, přesnější koordinaci a přísnější bezpečnostní opatření. Město na to vyčlenilo celkem dva milióny.
„Bezpečnost obyvatel a majetku je na prvním místě. Výskyt prasat v hustě osídlených částech našeho města je problém, na který musíme reagovat konkrétními kroky. Navýšením podpory pro odlov chceme pomoct myslivcům, kteří odvádějí v této oblasti nenahraditelnou práci,“ sdělila radní Eva Fialová s tím, že do odlovů se zapojí šest mysliveckých spolků.
Město také plánuje redukci houštin v okrajových částech, kde si zvířata nacházejí útočiště.