USA a Austrálie odhalila revoluční bojové mořské drony. Vypadají jako žralok a rejnok

Austrálie a Amerika představila dva pokrokové prototypy vodních bezposádkových dronů, které svým vzhledem splývají s mořským prostředím. Mají potenciál stát se účinnými válečnými zbraněmi.

shark 2

Pohled na plavidlo Ghost Shark.
Zdroj: Anduril Australia

  • Pohled na plavidlo Ghost Shark.
  • Zdroj: Anduril Australia

Vodní drony Ghost Shark a Matna Ray působí jako ze sci-fi, jelikož svým způsobem připomínají mořské živočichy. První z nich vypadá jako velký žralok a ten druhý jako obrovský rejnok. Za sestrojením podvodního plavidla s názvem Ghost Shark stojí australský výrobce Anduril Australia. Jeho návrh, sestrojení a testování trvalo jen pouhé dva roky. Druhý prototyp dronu Manta Ray vyvinula americká společnost Northrop Grumman, která vyzdvihuje hlavně jeho modularitu, díky které ho lze jednoduše rozložit na pět dílů.

Podle odborníků by se mohly oba dva drony pro svou nenápadnost stát jedněmi z nejúčinnějších povodních zbraní. Díky tomu, že nepotřebují na své palubě žádnou řídící posádku zároveň minimalizují v případném boji ztráty na lidských životech. Kromě využití k válečným konfliktům mohou plavidla sloužit také k prostému sledování a průzkumu.

Revoluční válčená plavidla se však nevyhla kritice. Mnoho odborníků upozorňuje na fakt, že bezpilotní zařízení potřebuje pro manipulaci signály z vesmírného satelitu. Ty mohou být v hlubinách moře dost slabé. Signál navíc ovlivňuje také slanost a teplota vody.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Anduril Australia, Northrop Grumman

Související

profimedia-0864437304
Krimi Video

Masakr v Sydney: Muž s nožem zavraždil šest lidí, dalších 12 zranil. Šel po ženách

smog v Indii
Zahraniční

Většina nejznečištěnějších měst je v Indii

292347868_561471588767904_248550605279832422_n
Hudba

AC/DC vyprodali celé turné za jediný den. Český fanoušek však musí na Slovensko

australia-2680841_960_720.jpg
Ostatní Fauna

Unikátní očkovací program zachraňuje životy koalů medvídkovitých