Vodní drony Ghost Shark a Matna Ray působí jako ze sci-fi, jelikož svým způsobem připomínají mořské živočichy. První z nich vypadá jako velký žralok a ten druhý jako obrovský rejnok. Za sestrojením podvodního plavidla s názvem Ghost Shark stojí australský výrobce Anduril Australia. Jeho návrh, sestrojení a testování trvalo jen pouhé dva roky. Druhý prototyp dronu Manta Ray vyvinula americká společnost Northrop Grumman, která vyzdvihuje hlavně jeho modularitu, díky které ho lze jednoduše rozložit na pět dílů.
Podle odborníků by se mohly oba dva drony pro svou nenápadnost stát jedněmi z nejúčinnějších povodních zbraní. Díky tomu, že nepotřebují na své palubě žádnou řídící posádku zároveň minimalizují v případném boji ztráty na lidských životech. Kromě využití k válečným konfliktům mohou plavidla sloužit také k prostému sledování a průzkumu.
Revoluční válčená plavidla se však nevyhla kritice. Mnoho odborníků upozorňuje na fakt, že bezpilotní zařízení potřebuje pro manipulaci signály z vesmírného satelitu. Ty mohou být v hlubinách moře dost slabé. Signál navíc ovlivňuje také slanost a teplota vody.
Exclusive: Dive into the Future with Northrop Grumman's Game-Changing Underwater Drone, The Manta Ray!
— Defence Central (@Defence_Central) May 3, 2024
In this video, we’re taking a closer look at Northrop Grumman’s latest advancement in uncrewed underwater vehicles, providing an initial glimpse into the capabilities and… pic.twitter.com/6NtxGA3PmR