pátek 22. listopadu 2024

Úřad varuje před návratem energošmejdů na scénu

Několik desítek stížností na energošmejdy řešil v posledních týdnech Energetický regulační úřad. Lidé si stěžují hlavně na porušování zákazu podomního prodeje, na nepravdivé informování, nebo na výkon zprostředkovatelské činnosti bez registrace.

elektřina

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Úřad registruje zprostředkovatele teprve od loňska. „V případech, kdy dotyční čelili v minulosti pokutám od obchodní inspekce kvůli porušení zákona o ochraně spotřebitele, můžeme jejich registraci rovnou odmítnout. Dále je možné registraci odmítnout pro nedodržení podmínek či nedoložení podkladů. Registraci jsme tak zatím odmítli provést v několika desítkách případů,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady úřadu.

„Počet stížností je zatím podstatně nižší, než tomu bylo v kritických letech 2018 až 2021, kdy energošmejdi útočili na spotřebitele nabídkou energetických aukcí. Vzrůstající trend ale napovídá tomu, že se po loňském útlumu nepoctiví zprostředkovatelé vracejí na scénu. Pokud u vás někdo zazvoní nebo vám zavolá s nabídkou energií, ověřte si nejprve, o koho se jedná,“ doporučuje další člen Rady úřadu Ladislav Havel.

Energošmejdi například lidem vnucují smlouvy s novým dodavatelem, které vydávají za formulář pro zastropování cen. Výjimečné nejsou ani stížnosti na nepřiměřeně vysoký poplatek za zprostředkování nebo na to, že činnost vykonávají zprostředkovatelé bez povinné registrace.

Každý si přitom totožnost energetického zprostředkovatele může jednoduše ověřit v on-line registru na webových stránkách úřadu.

Příběh typického energošmejda

Paní Martu, seniorku, navštívil na počátku ledna podomní zprostředkovatel energií, který se představil jako pán z plynáren. Pod záminkou vyřízení nutných formalit z ní vylákal údaje o smlouvě o dodávkách plynu, zároveň jí podstrčil k podpisu smlouvu s jiným dodavatelem.

Pak se rozhodl za seniorku uzavřít také smlouvu na dodávku elektřiny. Protože mu ale chyběly podklady, třeba její zákaznické číslo, zavolal jejímu současnému dodavateli elektřiny a vydával za ženina vnuka. Po upozornění, že jako kontaktní osoba je člověk jiného jména, promptně odvětil, že to je strýc, ale o smlouvy se stará on, vnuk, protože by to sama nezvládla.

Jeho jméno si dodavatel poznamenal a rozhovor s ním nahrál. Když pak seniorka rozporovala změnu dodavatele, případ skončil u policie a také na energetickém úřadu, kde si pachatel shodou okolností právě vyřizoval registraci. Jejího udělení se už nedočká.

Související

19334069189_cf1a153ecd_b (1)
Zahraniční

Nad Marine Le Pen visí vězení. Ona však chce znovu kandidovat na prezidentku

střecha
Krimi

Podvodník vzal peníze na opravu střechy, práci neudělal

Podvodné SMS zprávy
Krimi

Podvodník připravil muže o více než 150 tisíc

Podvodné e-maily od VZP
Domácí

Podvodníci se vydávají za VZP. Chtějí, aby se lidé přihlásili do svých účtů