středa 21. května 2025

Uplynulo 16 let od brutální vraždy v Aši. Odsouzení chtějí k soudu ve Štrasburku

Případ vraždy, která se stala 23. listopadu 2008 v Aši, stále vyvolává silné emoce. Teď Ústavní soud zamítl stížnost expolicisty Martina Novotného a vyhazovače Aleše Šeptáka, kteří jsou za vraždu ve vězení

profimedia-0669891490

Odsouzení Novotný (vlevo) a Šepták u Krajského soudu v Plzni.
Zdroj: Profimedia

  • Odsouzení Novotný (vlevo) a Šepták u Krajského soudu v Plzni.
  • Zdroj: Profimedia

Oba odsouzení tvrdí, že soudní proces byl nespravedlivý a že klíčovým důkazem byla výpověď svědka, který se přihlásil až po deseti letech a v mnoha detailech bylo jeho svědectví na vodě.

Zavražděný 37letý muž navštívil před svou smrtí diskotéku, kde se setkal s oběma odsouzenými. Ráno se našlo jeho tělo u přehrady Bílý Halštrov. Měl na sobě mnoho zranění a byl napůl svlečený. Vyšetřovatelé se zaměřili na Novotného, protože existovaly spekulace o vztahu oběti s jeho přítelkyní. Na těle zavražděného navíc policisté našli Novotného pachové stopy.

Svědectví, které vedlo k odsouzení, má prý řadu nesrovnalostí. Svědek se přihlásil až deset let po vraždě s tím, že se bál o svůj život a myslel si, že už jsou vrazi za mřížemi. Když zjistil, že tomu tak není, rozhodl se vypovídat.

Tvrdil, že viděl tělo na laně přivázaném k autu, ve kterém seděli oba obžalovaní. Soudy však zjistily, že na úzké cestě u přehrady se ve stejnou dobu nemohla míjet dvě vozidla. Svědek navíc Novotného nepoznal ani u soudu. Oba obžalované v srpnu 2018 zadržela policie a soud je poslal na třináct let do vězení.

Teď Novotného právník plánuje obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a zpochybnit správnost procesu. Případem se zabývá také spolek Šalamoun, který se věnuje údajným justičním omylům.

Související

Salman_Rushdie,_Oktober_2023_Ausschnitt
Zahraniční

Soud udělil za útok na Rushdieho tvrdý trest. Spisovatel při něm přišel o oko

GN8CSlJXoAEQffA
Zahraniční Výročí

Před rokem střílel na Fica. Cintula je stále ve vazbě a čeká na soud

44letý Grigorij Melkonjanc jde na pět let do vězení.
Zahraniční

Šéf ruské nezávislé volební komise jde do vězení. Upozorňoval na podivné praktiky

IMG_9523
Krimi Zajímavosti

Největší britský justiční omyl: Muž seděl za vraždu, kterou nespáchal, 38 let