Úplatky trenérům, zbytečné platby lékařům, fiktivní služby: Korupce se mění

Češi si zvykli na podplácení. Třeba platby pro elitního gynekologa vyjdou ženy před porodem i na 50 tisíc. Běžně se podplácejí hokejoví trenéři, vstupenky na sportovní zápasy zase často dostávají politici.

peníze

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

S informací přišel Sociologický ústav akademie věd, který se korupcí ve zdravotnictví nebo sportu zabýval tři roky.

Ukázalo sed třeba, že se korupce ve zdravotnictví mění. Ubývá menších úplatků, naopak víc korupce je naopak u veřejných zakázek. „U veřejných zakázek ve zdravotnictví už se tolik nesetkáváme s formou získání procenta ze zakázky, ale například s fiktivními službami,“ říká Kristýna Bašná ze sociologického ústavu.

Pacienti nejčastěji uplácejí lékaře, když chtějí speciální nebo nadstandardní služby. Například u ortopedických operací je častý požadavek na výběr operatéra, výběr náhrady kloubu nebo posun v čekací listině. Velmi často se požaduje nadstandard u porodů. Pacienti v některých případech chtěli legálně zaplatit za nadstandard, a když jim to lékař neumožnil, zaplatili za lepší péči či vybraného lékaře nelegálně.

Takovou formu uplácení má řada lidí za běžnou věc, z jejich pohledu jde spíše o nutnost, jak si zajistit nestandardní péči, když to nejde legální cestou. Závažnější jsou spíše formy vydírání – žádost o úplatek za službu, na kterou má pacient nárok a kterou proplácejí zdravotní pojišťovny. "Když po mně sestra na gynekologii chce padesátikorunu za jednorázové pomůcky, zaplatím. Při další návštěvě už ale požadovala tisícovku jako příspěvek na jakýsi přístroj a o pár měsíců později mi oznámila, že všechny pacientky platí každý rok tisícovku za to, že jim posílají recepty elektronicky nebo za to, že se můžou objednat. O poplatku za registraci nové pacientky ani nemluvím," zlobí se obyvatelka Brna.

Korupce většího rozsahu bují mezi dodavateli léků a zdravotnického materiálu a poskytovateli zdravotní péče. Nejčastěji se jedná o pozvání na zájezdy či kongresy. „Pozvání na zájezdy je zajímavá forma jednání – pro některé dotázané je to forma korupce, pro jiné není. Velmi zde záleží na konkrétních okolnostech. Například zájezdy do luxusních hotelů v exotických destinacích jsou často vnímané jako korupce, kdy se od lékařů očekává, že budou za odměnu ochotni předepsat určité léky či další pomůcky,“ říká Bašná, podle které je léková oblast nejproblematičtější oblastí ve zdravotnictví, co se týká korupce.

Velká korupce se objevuje také ve sportovní oblasti. Týká se zejména zneužívání veřejných prostředků, především při získávání státních dotací. Rozšířená je také individuální korupce, například podplácení trenérů rodiči kvůli vylepšení postavení jejich dětí. „Pokud chcete, aby váš syn hrál v první nebo druhé lajně, je potřeba zaplatit, a to třeba i oficiálně, jako sponzorský dar,“ zjistili sociologové.

Běžnou praktikou je také ovlivňování výsledků zápasů a takzvaná sportovní turistiky, kdy politici nebo významné osobnosti dostávají pozvánky na zájezdy a zápasy nebo obdrží VIP vstupenky.

Související

septik
Zahraniční

Indický novinář, který odhaloval korupci, byl nalezen mrtvý v septiku

GfaMmIyW0AEubPg (1)
Zahraniční

Srbové viní prezidenta ze zřícení střechy. Bělehrad zažil rozsáhlou demonstraci

c7fe7377-bushra-bibi
Zahraniční

Pákistán přitvrzuje vůči opozici. Vydal zatykač i na manželku Imrana Khana

profimedia-0937082724
Domácí

Vrchní soud zrušil rozsudek v korupční kauze Stoka