Jen samotné terárium pro zmije pavoučí v Plzni vyvíjeli a připravovali rok.
Unikátní zmije pavoučí (Pseudocerastes urarachnoides) žije v pohoří Zagros v Íránu a Iráku. Dokonale se přizpůsobila svému biotopu a barvě okolních skal a kamenů, skvěle tak splývá s okolím a proto je velmi obtížné ji najít a pozorovat.
Zmije pavoučí má velmi zvláštní ocas, který připomíná zadek dobře vykrmeného pavouka i s nožičkami. Když chce lovit, stočí se a začne ocasem pohybovat před svou hlavou, jako by tam lezl skutečný pavouk. Loví tak třeba drobné ptáky.
¿Una araña? ¿Un insecto? No, se trata de un ejemplo impresionante de estrategia de caza por parte de la serpiente Irani /Pseudocerastes urarachnoides/. La cola asemeja ser un artrópodo (yo veo un #Solifugae :D) lo cual atrae a su presa... pic.twitter.com/4Am8RllfNU
— Soy aracnólogo, pregúntame lo que quieras (@Arachno_Cosas) January 21, 2020
Vůbec poprvé vědci zmiji pavoučí zkoumali v roce 1968, mylně ji ale identifikovali jako zmiji perskou a bizarní výrůstek na ocasu považovali za genetickou anomálii, nádor nebo napadení parazitem. Až objev dalšího jedince se stejným typem ocasu vedl v roce 2006 k popsání samostatného druhu.
Na světě existují jen dva soukromé chovy, plzeňské párek zmijí pochází ze Švýcarska, kde je chovatel dokázal jako jeden z mála lidí na světě rozmnožit.