Unikátní objev! Archeologové našli hlavy ikonických soch řeckých bohů

Archeologové při vykopávkách v Anglii našli velmi vzácný objev. Dvě velké sochy hlav římských bohů jsou staré stovky let. Takové nálezy prý v Británii nejsou příliš běžné, jejich hodnota je tak zřejmě nevyčíslitelná.

Fw4vNdWWwAAjZJi.jpg

Nález v Carlisle
Zdroj: Stuart Walker

  • Nález v Carlisle
  • Zdroj: Stuart Walker

Archeologové mají v Anglii doslova žně, a to konkrétně v místě bývalých římských lázní v současném kriketovém klubu ve městě Carlisle. Poslední nález jim doslova vyrazil dech. Pod zemí se ukrývaly velké sochy hlav římských bohů. Odhalili je dobrovolníci, kteří při vykopávkách pomáhají. Podle nich pochází asi z roku 200. „Když se všichni archeologové profesionálové, začali kolem tlačit, uvědomil jsem si, že je to skutečně něco,“ popsal situaci jeden z dobrovolníků.

Hlavy kdysi nejspíš byly součástí soch vysokých asi tři a půl až čtyři a půl metru. Jsou asi třikrát větší než lidská hlava a byly na okraji kdysi dlážděné římské cesty poblíž Hadriánova valu ve městě. „Za 30 let, co jsem archeolog, jsem nikdy předtím nic takového nenašel. Pravděpodobně můžete počítat na jedné ruce příklady tohoto druhu v Británii. Postavy nejsou neobvyklým nálezem v lázeňských domech, ale sochy této velikosti jsou opravdu výjimečné,“ řekl vedoucí archeolog Frank Giecco. Dodal, že jejich hodnota bude nevyčíslitelná.

Od roku 2021 bylo na tomto místě nalezeno více než 1000 artefaktů včetně keramiky, zbraní, mincí a polodrahokamů. Kusy nalezené při předchozích vykopávkách za posledních osm let mají být příští rok vystaveny na výstavě v Britském muzeu v Londýně.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

černý pytel
Zahraniční

Hrůzostrašný nález! V Mexiku našli 45 pytlů plných lidských ostatků

Welsh Corgi
Světové dny Fauna

Den Welsh corgiů

Scholz
Zahraniční

Němci se přidali v otázce útoků na Rusko k Britům. Amerika je proti

BMW i7
Zahraniční

BMW v Evropě spustí částečné autonomní řízení