Mobilní iktovou jednotku testují záchranáři na Valašsku. Sloužit bude prozatím do 3. prosince. Unikátní projekt se do Valašského Meziříčí podařilo dostat díky lékaři Radimu Líčeníkovi jako součást studie Saarské univerzity v německém Homburgu. "Podobně vybavené sanitky jezdí například v Berlíně, Oslu, Paříži, Melbourne nebo Texasu, v České republice se jedná o ojedinělý projekt," uvedl Líčeník.
Sanitka ve světě slouží v hustě obydlených místech. V České republice je poprvé nasazená v poměrně řídce obydlené horské oblasti, v jejímž okolí není dostatek iktových center.
Sanitka vyjíždí k pacientům s cévní mozkovou příhodou, epileptickými záchvaty, náhle vzniklými akutními bolestmi hlavy, akutním vertigem nebo poruchou vědomí neúrazového charakteru. V mobilní iktové jednotce jsou záchranáři schopní pacientovi zajistit základní laboratorní vyšetření nebo provést ultrazvukové vyšetření mozkových tepen. „U pacienta s cévní mozkovou příhodou je to závod s časem. V sázce je mozek nemocného, a čím déle musí pacient s mrtvicí čekat na pomoc, tím závažnější mohou následky být. Mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí a třetí nejčastější příčinou invalidity na světě,“ upozornil náměstek léčebné péče zlínské záchranky Dorián Pfeifer.