Protesty zemědělců, které od Nového roku zmítají řadou států Evropské unie, přináší své výsledky. Poté, co v Německu vyjely traktory se šibenicemi a ve Francii se demonstrace zvrhly v násilnosti, přikračují politici k jednání. Zejména francouzský prezident Emmanuel Macron se do věci vložil tím, že poslal apel směrem k Evropské unii, kde žádá odklad přísných unijních norem a zejména zastavení dovozu levných potravin. Přestože hovořil pouze o importu z Latinské Ameriky, ve hře je zpřísnění dovozu i z Ukrajiny. O tom už jednala Evropská komise, která doporučila jeho omezení.
Blockades would continue until at least Thursday - Macron will join European leaders in Brussels & will meet Ursula von der Leyen, president of the European Commission.
— … (@EMR808) February 1, 2024
How French farmers evaded police to block world's biggest food market https://t.co/o25cIiUR7q via @YouTube
Evropská komise také navrhla, aby zemědělci využili výjimky, podle které by nemuseli kus své půdy nechávat neobdělávanou. Dosud od této povinnosti byly osvobozeny pouze podniky, které hospodaří na méně než 10 hektarech. Podle Evropské komise by nyní dřívější nařízení nemuseli plnit všichni.
Kromě Německa a Francie, kde byly protesty zemědělců nejmasovější, se demonstrace uskutečnily i v Belgii, Rumunsku, Bulharsku, Polsku, Maďarsku či na Slovensku. V Bruselu dokonce traktory zablokovaly budovu Evropského parlamentu.
00h46..Bruxelles . Le Parlement Européen est désormais bloqué #Bruxelles #Agriculeurs #AgriculteursEnColeres #VonderLeyen pic.twitter.com/Vo0UCi8MsP
— Le_patriote13 (@Le_Patoff) January 31, 2024