Unijní státy ustoupí zemědělcům. Jde především o dovoz levných potravin

Protesty zemědělců donutily politiky k jednání. Měly by se začít rušit přísná unijní pravidla a zpřísnit podmínky pro dovoz levných potravin z Jižní Ameriky a Ukrajiny.

profimedia-0842320841

Protesty zemědělců v belgickém Bruselu.
Zdroj: Profimedia

  • Protesty zemědělců v belgickém Bruselu.
  • Zdroj: Profimedia

Protesty zemědělců, které od Nového roku zmítají řadou států Evropské unie, přináší své výsledky. Poté, co v Německu vyjely traktory se šibenicemi a ve Francii se demonstrace zvrhly v násilnosti, přikračují politici k jednání. Zejména francouzský prezident Emmanuel Macron se do věci vložil tím, že poslal apel směrem k Evropské unii, kde žádá odklad přísných unijních norem a zejména zastavení dovozu levných potravin. Přestože hovořil pouze o importu z Latinské Ameriky, ve hře je zpřísnění dovozu i z Ukrajiny. O tom už jednala Evropská komise, která doporučila jeho omezení.

Evropská komise také navrhla, aby zemědělci využili výjimky, podle které by nemuseli kus své půdy nechávat neobdělávanou. Dosud od této povinnosti byly osvobozeny pouze podniky, které hospodaří na méně než 10 hektarech. Podle Evropské komise by nyní dřívější nařízení nemuseli plnit všichni.

Kromě Německa a Francie, kde byly protesty zemědělců nejmasovější, se demonstrace uskutečnily i v Belgii, Rumunsku, Bulharsku, Polsku, Maďarsku či na Slovensku. V Bruselu dokonce traktory zablokovaly budovu Evropského parlamentu.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0954622812.jpg
Ostatní MS házená

Znovu remíza. Češi vydolovali s Polskem cenný bod a přiblížili se postupu

Mercedes
Ekonomika Auta

Německé automobilky jsou pod tlakem. Goldman Sachs varuje před obtížným rokem

235438296_10160049744454311_3994682104646973714_n
Zahraniční

Už jste dostali dost, vzkázal Scholz Ukrajině. Sklízí za to velkou kritiku

úvodní
Zahraniční Foto

Zachráněnou bachyni chtěly úřady utratit, pomohl až soud