Rok 2023 přinesl rekordně nízký počet dětí, které zemřely před pátým rokem života. Podle dat Organizace spojených národů (OSN) bylo zaznamenáno 4,8 milionu dětských úmrtí, což je významný pokles. I přesto UNICEF varuje, že tento pokrok je ohrožen kvůli dlouhodobému podfinancování humanitárních programů a zdravotnických intervencí.
Děti, které přežijí do druhého roku života, čelí stále velkému riziku úmrtí z preventabilních příčin, jako jsou infekční nemoci (pneumonie, malárie, průjmy) a komplikace při porodech. Podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace (WHO) se však mnoho těchto úmrtí dalo předejít, pokud by byly dostupné základní zdravotní služby a vakcíny.
Zatímco globální snahy, jako je přístup k vakcínám a čisté vodě, zachránily miliony životů, Catherine Russell, výkonná ředitelka UNICEF, varovala před nebezpečím návratu k vyššímu počtu úmrtí, pokud nedojde k dostatečnému financování a podpoře zásadních politik.
Smrtelnost dětí se liší nejen podle příčin, ale také podle regionů. V chudých zemích, kde jsou základní služby a léčba často nedostupné, je riziko smrti mnohem vyšší. Například děti v subsaharské Africe mají až 80krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou před pátým rokem než děti v zemích s nejnižší úmrtností. Tato disproporce je také patrná u porodních úmrtí, která jsou v nízkopříjmových zemích osmkrát častější než v zemích vysoce rozvinutých.
Pokles financí pro záchranné programy pro děti zhoršuje již tak vážné problémy v chudších zemích. Nedostatek peněz vede k nedostatku zdravotnických pracovníků, uzavírání klinik a přerušení očkovacích kampaní. Nejvíce jsou postiženy země zasažené humanitárními krizemi a těmi s vysokým zadlužením.