čtvrtek 21. listopadu 2024

Úmrtí dravců a sov má nejčastěji na svědomí člověk

Hlavní příčinou úhynu dravců a sov za posledních sto let je přímé pronásledování člověkem, tedy otrávení, zastřelení či jiný způsob úmyslného usmrcení.

Káně lesní.

Káně lesní.
Zdroj: Pixabay

  • Káně lesní.
  • Zdroj: Pixabay

Čeští a slovenští ornitologové analyzovali data u čtyřiadvaceti druhů dravců a sov v letech 1913 až 2017. Výsledky ukázaly, že hlavní příčinou úmrtí dravců je člověk. Dravci a sovy nejčastěji umřou v důsledku toho, že je lidé pronásledují a následně zastřelí, otráví nebo jinak úmyslně usmrtí.

Mnohé druhy umírají v důsledku střetů s vozidly či na drátech či sloupech napětí. „Dravci a sovy jsou vrcholoví predátoři. Mnohé z nich zásadním způsobem ovlivňuje lidská činnost, od rušení, přes ničení životního prostředí až po usmrcení. Antropogenní úmrtnost, tedy ta, která je zapříčiněná člověkem a jeho, byť i neúmyslným vlivem, významně a dlouhodobě působí na počty dravců a sov,“ uvedl hlavní autor studie Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a České společnosti ornitologické.

Po roce 2000 se střety s vozidly dostaly na pomyslnou první příčku v příčinách neúmyslného usmrcení dravců a sov. „Naše zjištění naznačují, že úsilí o ochranu dravců a sov by se mělo zaměřovat jak na omezení přímého pronásledování, tak i na zmírnění úmrtnosti dravců a sov na silnicích,“ řekl Šálek.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: AVČR

Související

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího

remízky
Domácí Příroda

Stamiliony na krajinu. Stát podpoří remízky, mokřady a tůně

kontrola budek pro sovu pálenou
Domácí Fauna

Miliony na ochranu zvířat. Startuje program podpory záchranných stanic