úterý 22. dubna 2025

Úmrtí dravců a sov má nejčastěji na svědomí člověk

Hlavní příčinou úhynu dravců a sov za posledních sto let je přímé pronásledování člověkem, tedy otrávení, zastřelení či jiný způsob úmyslného usmrcení.

Káně lesní.

Káně lesní.
Zdroj: Pixabay

  • Káně lesní.
  • Zdroj: Pixabay

Čeští a slovenští ornitologové analyzovali data u čtyřiadvaceti druhů dravců a sov v letech 1913 až 2017. Výsledky ukázaly, že hlavní příčinou úmrtí dravců je člověk. Dravci a sovy nejčastěji umřou v důsledku toho, že je lidé pronásledují a následně zastřelí, otráví nebo jinak úmyslně usmrtí.

Mnohé druhy umírají v důsledku střetů s vozidly či na drátech či sloupech napětí. „Dravci a sovy jsou vrcholoví predátoři. Mnohé z nich zásadním způsobem ovlivňuje lidská činnost, od rušení, přes ničení životního prostředí až po usmrcení. Antropogenní úmrtnost, tedy ta, která je zapříčiněná člověkem a jeho, byť i neúmyslným vlivem, významně a dlouhodobě působí na počty dravců a sov,“ uvedl hlavní autor studie Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a České společnosti ornitologické.

Po roce 2000 se střety s vozidly dostaly na pomyslnou první příčku v příčinách neúmyslného usmrcení dravců a sov. „Naše zjištění naznačují, že úsilí o ochranu dravců a sov by se mělo zaměřovat jak na omezení přímého pronásledování, tak i na zmírnění úmrtnosti dravců a sov na silnicích,“ řekl Šálek.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: AVČR

Související

Dům přírody Moravského krasu
Domácí Příroda

Dům přírody Moravského krasu se zotavuje. Opravy po ničivé povodni finišují

netopýr
Světové dny Fauna

Den netopýrů

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům

les
Domácí Příroda

Nový systém monitoruje stav českých lesů v reálném čase