pondělí 25. listopadu 2024

Umělec vytvořil fotografii s pomocí umělé inteligence a uspěl v prestižní soutěži

Boris Eldagsen zvítězil v kreativní kategorii fotografické soutěže. Cenu ale odmítl, protože práci vytvořil s pomocí umělé inteligence, malování a dalších technik.

Vítězná fotografie Sony World Photography Award

Vítězná fotografie Sony World Photography Award
Zdroj: Dimsum Daily

  • Vítězná fotografie Sony World Photography Award
  • Zdroj: Dimsum Daily

Boris Eldagsen bodoval s dílem nazvaným Elektrikář ze své série Pseudomnesia, tedy Falešné vzpomínky. Když mu pořadatelé sdělili, že snímek zvítězil, odmítl cenu převzít. V případě jeho díla se prý nedá hovořit o fotografii, ale o obrazu. „Drze jsem se přihlásil, abych zjistil, jestli jsou fotografické soutěže připravené na obrazy generované umělou inteligencí. Nejsou,“ uvedl Eldagsen, který chtěl účastí v soutěži upozornit také na zneužívání umělé inteligence při tvorbě takzvaných deepfake fotografií.

Snímek později organizátoři soutěže odstranili ze seznamu vítězů, v tiskové zprávě o výsledcích soutěže nefiguruje vůbec.

Výherní fotografie kreativní soutěže

Obraz The Electrician Borise Eldagsena, který vytvořila umělá inteligence.

Umělec vysvětluje, že obraz nevzniknul na jedno kliknutí. "Jde o výsledek komplexní souhry rychlého inženýrství a malby, která čerpá z mých bohatých fotografických znalostí. Spolupráce s generátory obrázků je pro mě spolutvorbou, ve které jsem režisérem. Není to o stisknutí tlačítka – a hotovo. Jde o prozkoumání složitosti tohoto procesu, počínaje upřesňováním textových výzev, poté rozvíjením komplexního pracovního postupu a mícháním různých platforem a technik. Čím více vytvoříte takový pracovní postup a definujete parametry, tím vyšší bude vaše kreativní část," uvedl Eldagsen na svém webu.

Co je deepfake?

Jedná se o úpravu fotografií či videí tak, aby vypadala realistická, přestože situace na nich uvedené se nikdy nestaly. Dochází především k úpravě tváře zobrazených osob, jejich mimiky a řeči.

Zdroj: BBC