Cévní mozková příhoda čili mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Velkou část z nich zaviní ateroskleróza, která vede k zužování tepen. „Operace, odborně zvaná karotická endarterektomie, znovu zprůchodňuje krční tepnu, a zajišťuje tak dostatečný průtok okysličené krve do mozku. V České republice neurochirurgové provádějí zhruba 600 karotických endarterektomií ročně, a zákrok tak patří mezi nejčastější cévní operace,“ říká David Netuka, přednosta Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. lékařské fakulty.
Při operaci krční tepny vzniká vysoké riziko tvorby krevní sraženiny. Ve třech až šesti procentech nastává komplikace v podobě nedokrevnosti mozku. Ta může být i bezpříznaková. Na druhou stranu může vyústit v cévní mozkovou příhodu a trvalé neurologické následky.
Těmto komplikacím se však dá podle všeho předcházet, a to takzvanou sonolýzou, která pracuje na principu ultrazvuku. „Ultrazvukové vlnění zacílené na mozkové tepny vede k aktivaci enzymů, které jsou schopné rozpouštět krevní sraženiny vznikající při operaci. Sonolýza zároveň přímo ničí krevní sraženiny mechanickými vibracemi. Navíc dlouhodobější vystavení mozkové tepny ultrazvukovému vlnění vede k vyplavení látek z cévní stěny, které dokážou rozšířit drobné mozkové tepny, a tím zlepšit vedlejší tok krve do postižené oblasti,“ vysvětluje David Školoudík z Katedry klinických neurověd Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Studie, která prokázala pozitivních účinku ultrazvuku na krevní sraženiny, se zúčastnilo přes tisíc pacientů na více než 16 pracovištích z celé Evropy. Sonolýza v tomto výzkumu snížila riziko vzniku cévní mozkové příhody o více než 70 procent. Nová metoda má být navíc zcela bezpečná.
Podle Netuky se tak díky novým poznatkům sonolýza brzy stane standardem i na českých neurologických pracovištích.