Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí tři čtvrtiny ukrajinských uprchlíků pracují v Česku, což přináší příjmy do státního rozpočtu. Tito uprchlíci na odvodech a daních přispívají více, než stát vydává na humanitární dávky. „Nyní uprchlíci do systému přináší více, než z něj dostávají,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V současnosti pracuje v Česku kolem 118 tisíc uprchlíků, přičemž 63 procent z nich jsou ženy. Dočasnou ochranu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině obdrželo v Česku 384 tisíc lidí. Největší podíl z nich, konkrétně 96 tisíc, je evidováno v Praze. Ve Středočeském kraji je to pak 51 tisíc lidí. Obecně se jedná především o matky s dětmi.
„Humanitární dávku nyní pobírá asi 97 tisíc osob. Zcela klíčové ale je, že počet příjemců dlouhodobě a setrvale klesá. Jde o jasný znak toho, že se nám podařilo ukrajinské uprchlíky dobře integrovat a začlenit do společnosti a že se osamostatňují. V míře zapojení uprchlíků na trh práce významně předstihujeme mnohé další evropské země, které v tom zdaleka nejsou tak úspěšné jako Česká republika,“ prohlašuje Jurečka. „Uprchlíci často pracují na pozicích s nízkou kvalifikací, což je třeba vnímat i v kontextu struktury poptávky na trhu práce,“ dodává ministr.