čtvrtek 25. července 2024

Ukrajině musíme dát, co potřebuje, říká Pavel. Už není kde brát, tvrdí Černochová

Česká republika nepoleví v podpoře Ukrajiny. V Kyjevě to uvedla Markéta Pekarová Adamová, v Římě zase Petr Pavel. Z Prahy však vzkazuje ministryně obrany, že už není moc kde brát.

Czech_President_Pavel_to_MEPs-_“If_Ukraine_fails,_so_will_we”_-_53234962267

Český prezident Petr Pavel zastává stálou pomoc Ukrajině.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Český prezident Petr Pavel zastává stálou pomoc Ukrajině.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Prezident Petr Pavel, který je v těchto dnech na návštěvě Itálie, se pro tamní média rozhovořil na téma války na Ukrajině. Uvedl, že Česká republika svou pomoc a podporu neomezí a nebude tedy následovat hlasy, které se ozývají z některých jiných evropských zemí či dokonce z amerického Kongresu, kde je omezení či dokonce zastavení podpory Ukrajině tématem dotýkající se státní správy Spojených států. Podle Pavla je nutné, aby Česká republika dala Ukrajině vše, co potřebuje. „Cokoliv menšího bude naším selháním a ruské vítězství by se v budoucnu obrátilo proti nám,“ zmínil český prezident.

Pavel rovněž řekl, že západní státy nedodržely své sliby ohledně dodávek vojenského materiálu. Ten Ukrajině nestačí na to, aby mohla pokračovat v intenzívní protiofenzivě, kterou začala v létě, a která nedopadla podle původních představ, když se v současné době válka zastavila prakticky na místě. Vinu na tom podle něho má i Německo, které dosud Ukrajině nedodalo systémy Taurus.

Problém však je v tom, že česká armáda už nemá v zásobě moc materiálu, který by Ukrajině mohla poskytnout. Alespoň to tvrdí ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní chce Česká republika situaci kompenzovat alespoň udělením vývozních licencí soukromým firmám, školením pilotů pro stroje F-16 či veřejnou finanční sbírkou.

Podobně jako Pavel mluvila při víkendové návštěvě ukrajinského hlavního města Kyjeva také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která hovořila o vyšší podpoře Ukrajiny. „Měli bychom dodat více zbraní a já vám slibuji, že to budeme dále činit,“ řekla Pekarová Adamová při setkání s politickými špičkami napadené země.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0891928594
Zahraniční

Čína jako mírotvůrce. Ukrajinu i Rusko posunuje ke společnému jednání

Amazon
Krimi

Italští vyšetřovatelé odhalili podvodné praktiky u Amazonu

czNmcy1wcml2YXRlL3Jhd3BpeGVsX2ltYWdlcy93ZWJzaXRlX2NvbnRlbnQvbHIvdXB3azYyMDk0NjcyLXdpa2ltZWRpYS1pbWFnZS1rb3doMHB1ci5qcGc
Domácí

Udělejme z Ukrajiny dronovou velmoc. Česko se připojí k mezinárodní iniciativě

6990622280_4165674bb1_b
Zahraniční Video

Dva mrtvé a 13 zraněných po pádu části budovy hlásí úřady v Itálii