Fotografická výstava Rok s Ukrajinou ukazuje, co obyvatelé Ukrajiny zažili a dodnes zažívají. Výstava je složena z velkoformátových snímků mladého německého fotografa krizových oblastí Philippa Spaleka. Ten se vydal během prvních deseti měsíců války na Ukrajinu a do polských pohraničních měst hned několikrát a zdokumentoval život a proměnu společenské atmosféry. Navštívil mimo jiné polská pohraniční města Medyka, Přemyšl nebo Korczowa a také ukrajinská města Lvov, Buča nebo Irpiň.
Na fotografiích zachycuje především dopady války na civilní obyvatelstvo a jejich prostřednictvím vypráví dojemné lidské příběhy. „Lidé, kteří zakusili válku na vlastní kůži nebo byli v její bezprostřední blízkosti, ji samozřejmě vnímají zcela jinak než my, ke kterým se dostává jen prostřednictvím zpráv z médií, reportáží, fotografií či vyprávění. Je to zkušenost naprosto nepřenositelná, ale neznamená to, že nemůže vyvolat silné pocity i v lidech, kteří s ní nemají osobní zkušenost,“ říká kurátorka výstavy Karolína Tietjenová z Charity Česká republika.
Výstava, kterou uspořádala Charita Česká republika, je připomínkou toho, že válka vždy nejhůře doléhá právě na civilisty, kteří potřebují ochranu a humanitární pomoc. Výstava je k vidění od 16. února do 2. března na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) v Praze.
Od 16. 2. do 2. 3. můžete na #namestiVaclavaHavla vidět výstavu #RoksUkrajinou objektivem německého fotografa Phillipa Spaleka. Výstava je připomínkou toho, že válka nejhůře doléhá na civilisty a že svoboda a mír jsou důležitými hodnotami dnešního světa.
— Charita Česká republika (@CharitaCesko) February 16, 2023
https://t.co/sJdmRmTkk9 pic.twitter.com/0C0ofve8QU