neděle 6. července 2025

Ukrajina vznáší kardinální požadavek. Po EU a NATO chce financování své armády

Ukrajina je na pokraji bankrotu, když po ní věřitelé chtějí splácet půjčky. Požaduje proto, aby její armádu financovaly státy EU a NATO.

27095245666_6fdbb262e7_b

Z jakých peněz se bude platit ukrajinská armáda?
Zdroj: Flickr

  • Z jakých peněz se bude platit ukrajinská armáda?
  • Zdroj: Flickr

Ukrajina nastolila jeden z nejodvážnějších požadavků směřovaných do Bruselu. Jak na svém Facebooku uvedl tamní ministr financí Serhij Marčenko, požaduje Kyjev, aby od roku 2026 byla jeho armáda financována přímo Evropskou unií. Peníze pro své vojsko by Ukrajina chtěla získávat také od členských zemí Severoatlantické aliance, které by měly platit přímo Kyjevu. O takovém plánu už jednalo guvernéři centrálních bank nejvyspělejších ekonomik světa G7.

Pro Ukrajinu by to mohlo znamenat odvrácení tíživé situace, kdy je celá země jen krůček od vyhlášení platební neschopnosti, protože věřitelé začínají požadovat splacení obří mezinárodní půjčky. Jak uvedl Marčenko, jsou vložené unijní a alianční peníze investicí do obrany proti Rusku. Kyjev totiž stále tvrdí, že Evropu současnou válkou chrání před vpádem ruských vojsk do jiných zemí. Moskva takové úmysly popírá. „Podpora Ukrajiny je investicí do stability Evropy. A posílení obranných schopností není politickou volbou, ale naléhavou potřebou,“ napsal ukrajinský ministr financí.

O zvyšování na obranu mluví i Česká republika. Premiér Petr Fiala uvedl, že do roku 2030 bude Česko do resortu obrany investovat tři procenta HDP. Prezident Petr Pavel dokonce řekl, že Praha bude dávat celých pět procent.

Autor: Jan Skala

Související

Stockholm
Zahraniční

Stockholm, Reykjavík a Helsinky jsou nejčistějšími hlavními městy

horko EU
Zahraniční Klimatické změny

Evropa zažila rekordně horký červen

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Zahraniční

Orbánova podpora rychle klesá. Viní z toho Brusel

Letiště
Zahraniční

Ve Francii stávkují letištní dispečeři. Komplikuje to provoz po celé Evropě