sobota 13. července 2024

Ukrajina vytváří novou jednotku legionářů. Ta se bude cvičit v Polsku

Těžké ztráty v bojích na východě Ukrajiny, chce Kyjev kompenzovat posilami ze zahraničí. Ustavuje proto takzvanou Ukrajinskou legii, která hude mít hlavní tábor v Polsku.

26382622234_e9cb21d09b_b

Ukrajinská armáda hledá posily mezi krajany, kteří žijí v zahraničí.
Zdroj: Flickr

  • Ukrajinská armáda hledá posily mezi krajany, kteří žijí v zahraničí.
  • Zdroj: Flickr

Kyjev už přiznal těžké ztráty v bojích na východě Ukrajiny a snaží se doplnit svou armádu o čerstvé posily. Vytváří proto novou jednotku, kterou nazývá Ukrajinská legie a chce do ní dostat Ukrajince, kteří žijí v jiných evropských zemích, zejména ve státech Evropské unie. O tomto záměru informoval na sociálních sítích ukrajinský ministr obranu Rustam Umerov, který zároveň uvedl, že výcvik takových atmád by měl probíhat v Polsku. To se zatím k takovému záměru vyjadřuje zdrženlivě, ačkoliv by měl být zakotven v polsko-ukrajinské dohodě, kterou podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a polský premiér Donald Tusk.

„Je to příležitost pro ukrajinské občany v Evropě: Ukrajinci, kteří jsou v Polsku a dalších zemích Evropské unie, se budou moci dobrovolně připojit k obraně Ukrajiny podpisem kontraktu s ozbrojenými silami,“ napsal Umerov na sociální sítě. Ukrajina dlouhodobě kritizuje své krajany v branném věku, kteří se zatím odmítli zapojit do bojů.

„Speciální dobrovolnická jednotka bude vycvičena na území Polska a bude vybavena nejlepší výzbrojí od našich partnerů, což zvýší její efektivitu na bojišti,“ dodal Umerov.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0783355521
Zahraniční Polsko

Polský parlament zamítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel