Ukrajina Putina zastaví, řekl Biden a slíbil další systémy protivzdušné obrany

Americký prezident Joe Biden přislíbil na začátek summitu NATO Ukrajině trvalou pomoc. Jeho vystoupení bylo přesvědčivější než zpackaná televizní debata.

GSFLBRhXwAAPqY2

Joe Biden ocenil vyznamenáním končícího generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.
Zdroj: X/Jens Stoltenberg

  • Joe Biden ocenil vyznamenáním končícího generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.
  • Zdroj: X/Jens Stoltenberg

Desítky systémů protivzdušné obrany dodají Spojené státy i další země NATO Ukrajině, která se už přes dva roky brání ruskému náporu. Alespoň tak to na právě probíhajícím summitu Severoatlantické aliance slíbil americký prezident Joe Biden. Podle něho Kyjev s pomocí spojenců dokáže postup ruské armády zastavit. Tím také Ukrajině slíbil trvalou pomoc, kdy společně se Spojenými státy systémy protivzdušné obrany Kyjevu dodá také Německo, Itálie, Nizozemsko a Rumunsko.

Bidenův projev, který celý summit NATO v noci na dnešek středoevropského času odstartoval, byl ostře sledovaný po celých Spojených státech. Prezident v něm měl dokázat, že má stále dostatek mentálních i fyzických sil zvládnout další volební období, o které se v listopadu utká s Donaldem Trumpem. Část členské základy Demokratické strany, za kterou Biden kandiduje, současného šéfa Bílého domu vyzvala k odstoupení z boje po televizní debatě, kde působil zmateně a nedokázal čelit otázkám moderátora ani útokům ze strany Donalda Trumpa.

Během svého 45 minut trvajícího vystoupení ocenil prezident končícího generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga Prezidentskou medailí svobody.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti