Úhyny ptáků kvůli elektrickému vedení řeší ministerstvo

Úmrtí ptáků z důvodu nárazů do elektrických vedení řeší Ministerstvo životního prostředí.

čáp

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Vedení elektrického napětí jsou častým důvodem úhynu ptáků včetně čápů. Za úrazy ptactva stojí zpravidla nevhodné konstrukce na sloupech elektrických vedení, na kterých dochází k úrazům ptáků výbojem elektrického proudu. Druhým závažným problémem jsou přímé nárazy ptáků do vodičů a lan elektrického vedení. Z obou důvodů zemřou ročně statisíce ptáků na území ČR.

Ochránci přírody spolupracují s energetiky, aby elektrická vedení byla pro ptáky bezpečnější. „Vedení všech napěťových hladin mohou pro ptáky představovat překážky, které při přeletech nezaregistrují nebo se jim v letu nedokážou vyhnout. Nebezpečná jsou hlavně místa, na kterých vedení přetínají řeky, rybníky či procházejí v blízkosti významných hnízdišť nebo tahových shromaždišť ptáků. K nárazům dochází často za mlhy, deště, sněžení nebo v noci,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), který se dlouhodobě věnuje problematice vlivu fragmentace krajiny na populace volně žijících živočichů.

Závažnost tohoto problému spočívá v tom, že nárazy do vodičů ohrožují zástupce téměř všech našich ptačích druhů, zejména však labutě, husy, čápy, jeřáby nebo volavky, ale i malé druhy jako jsou potápky, chřástali nebo pěvci,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Letos vydalo Ministerstvo životního prostředí v pořadí druhý metodický pokyn, který stanovuje pravidla zabezpečení proti nárazům ptáků do vodičů a lan venkovních elektrických vedení. Pokyn definuje rizikové úseky vedení a stanoví postup při „zviditelnění“ vodičů tak, aby letící ptáci mohli překážku včas zaregistrovat a dokázali se jí vyhnout. „Metodické pokyny jsou výsledkem dlouhodobé, koncepční a vstřícné spolupráce se zástupci energetických společností, bez které by nebylo možné zvyšovat bezpečnost ptáků na elektrických vedeních,“ komentoval Hladík.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

sýkorka
Domácí Fauna

Lidé mohou o víkendu pomoci ornitologům sečíst ptáky

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

orel
Světové dny Fauna

Den ptáků