Aktuálně se průtoky v tocích pohybují pouze na 30 procentech průměrných hodnot. Na dvou desítkách míst jsou dokonce pod hranicí sucha. Může za to nedostatek srážek a vysoké teploty. Ani víkendové srážky napjaté hydrologické situaci nepomohly, ty mívají vždy jen krátkodobý efekt.
„Průtoky v páteřních řekách klesají k minimálním hodnotám, drobnější vodní toky téměř vysychají a voda se v nich vyskytuje již jen v prohlubních ve dně. Na více než dvaceti měřených místech je průtok pod hranicí sucha, což je kritická mez, která znamená, že takto nízký průtok se zde v průměru vyskytuje jen méně než deset dní v roce,“ říká ředitel Povodí Moravy David Fína.
Situaci pomáhají řešit vodní nádrže, které uvolňují vodu ze svých zásob. Pokud totiž průtok vody klesá a ještě k tomu je horko, koncentrují se ve vodě živiny, ubývá v ní kyslíku a hynou ryby. Přesně taková situace nastala minulý týden v Dyji. „V noci se sinice v teplé vodě rychle rozkládají a ty živé zase k dýchání spotřebovávají kyslík, který ve vodě zůstal. Situace budou stále častější, a nejen na řece Dyji. V podmínkách klimatické změny jsou možná řešení, nejsou ale snadná a hlavně nejsou řešitelná v krátké době. Na otázku, zda by šlo ryby zachránit, musím za sebe odpovědět, že nikoliv. Způsob odtoku z vodního díla Nové Mlýny, tedy zda vypouštět vodu pod segmenty nebo malou vodní elektrárnou, je v takových podmínkách marginální problém,“ míní Radovan Kopp z Mendelovy univerzity v Brně.
Snížit riziko úhynu ryb mohou tři opatření. „Prvním je rozšíření nepřetržitého sledování vývoje množství kyslíku, a to jak v samotné nádrži, tak také v řece pod nádrží. Spolehlivé údaje z těchto měření jsou zásadní pro druhý krok, kterým je aktualizace metodických postupů Povodí Moravy i Moravského rybářského svazu. Tyto postupy máme zpracovány od roku 2022, nicméně je vhodné je nechat posoudit odborníky a lépe je vzájemně provázat a koordinovat. Shodli jsme se také na realizaci pilotního projektu provzdušňování ve vybraných částech zdrže jezu Bulhary a řeky Dyje pod nádrží pomocí aerátorů,“ popisuje Fína.