Jedná se o pátou třídu, do které chodí děti, kterým je deset až jedenáct let. Běžně můžou mít na lavicích lahev s pitím i při vyučování, doplnit si ji mohou na chodbě v automatu. Teď ale školáci přišli domů s tím, že jim dva učitelé pití zakázali, protože je ramadán. Ten se ale z 27 dětí týká jen tří. A navíc povinnost nejíst a nepít za denního světla platí až pro muslimy od 14 let.
„To, že 24 dětí musí být ohleduplných ke třem muslimským, je zvláštní postoj. S manželkou jsme dceři řekli, ať se ve škole napije, kdykoliv bude mít žízeň,“ řekl otec jedné ze školaček s tím, že jiní učitelé neměli s jídlem a pitím ve třídách problém. Škola případ odmítla komentovat.
Řada Němců kritizuje například fakt, že v muslimských zemích platí při ramadánu přísná pravidla i pro turisty, kteří se tak musejí přizpůsobit muslimské většině. "Z muslimů v Německu si ale sedáme na zadek," zní ve Frankfurtu, kde muslimové tvoří až 20 procent obyvatel, častý názor.
„Další krok: dýchejte pouze o přestávkách, abyste nerušili ty, kteří zadržují dech,“ ironicky okomentoval jednání učitelů uživatel sítě X. „Islám stále více přebírá kontrolu nad veřejným prostorem v Německu,“ zlobí se další.
Ramadán zahájili muslimové v centru Frankfurtu minulou neděli večer za výkřiků Alláhu Akbar.
Ramadán: Za denního světla se nesmí jíst, pít ani nadávat
Ramadán je měsíc islámského lunárního kalendáře. Letos připadl na 11. března až 9. dubna. Patří k němu půst. Muslimové při ramadánu slaví první boží zjevení a zříkají se některých potřeb.
Půst trvá od úsvitu do západu Slunce. Muslimové začínají půst za úsvitu svoláváním na ranní modlitbu a končí jej večerní modlitbou po západu slunce. Při půstu nesmí jíst ani pít, přiblížit se ke svým manželkám a manželům, neměli by mluvit o ničem jiném, než o víře. Zapovídají se smyslová vzrušení a rozptýlení, hněv, pomluvy, vulgární mluva, lži, závist a ostatní nectnosti.
Postit se nemusí těhotné a kojící ženy, ženy v šestinedělí a menstruující, děti do začátku puberty, nemocní lidé nebo lidé cestující na dlouhou vzdálenost.
Ramadán slaví celý islámský svět, kam patří zejména státy Blízkého východu a Severní Afriky. Mezi nejčastější země, kde se půst dodržuje, patří Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Turecko. Cizinci a věřící jiných náboženství by v těchto zemích měli dodržovat určitá pravidla. Především by na veřejnosti neměli v době půstu jíst ani pít, kouřit, žvýkat, ani se nevhodně či vyzývavě oblékat. Pokud turisté na veřejnosti tato pravidla nerespektují, hrozí jim i vězení.