Až osmdesát procent své kapacity by měly do konce století ztratit himalájské ledovce. Alespoň tak to vyplývá ze zprávy, kterou vydali nepálští vědci ze společnosti Icimod. Ta sleduje stav ledového skupenství na nejvyšším světovém pohoří už řadu let. Tání podle nich v minulém desetiletí zrychlilo o znepokojujících 85 procent. Vědci tento proces připisují klimatickým změnám a zároveň varují před jeho důsledky. Ve výsledku může rychlejší tání ohrožovat až dvě miliardy lidí a zcela zničit přirozenou biodiverzitu v Himalájích. Icimod ve své zprávě také varuje před povodněmi a sesuvy půdy, jejichž pravděpodobnost by se v dalších letech měla rapidně zvýšit.
ICIMOD’s latest report, Water, Ice, Society, and Ecosystems in the #HinduKushHimalaya, is published today.
— ICIMOD (@icimod) June 20, 2023
Building on the 2019 Hindu Kush Himalaya (HKH) assessment report, this major new study provides the most accurate assessment of #snow, ice, and #permafrost to date.
The… pic.twitter.com/zkxHuGcK9O
Tvrzení asijských vědců podporují i jejich evropští kolegové. Ti oznámili, že i Alpy loni zaznamenaly největší úbytek své ledové plochy.
Alps lost more glacier ice in 2022 than ever before: EU climate change service
— Breaking News (@FastNews77) April 21, 2023
Europe experienced its warmest summer on record last year, according to Copernicus#News #DailyNews #LiveNews #WorldNews#World pic.twitter.com/SRxZyxFsbJ