úterý 23. dubna 2024

U Koněpruských jeskyní byl otevřen Dům přírody

Dům přírody Českého krasu byl otevřen v oblasti Zlatého koně u Koněprus.

Foto ze slavnostního otevření Domu přírody Českého krasu

Foto ze slavnostního otevření Domu přírody Českého krasu
Zdroj: Facebook Koněpruské jeskyně

  • Foto ze slavnostního otevření Domu přírody Českého krasu
  • Zdroj: Facebook Koněpruské jeskyně

Nové návštěvnické středisko Dům přírody Českého krasu v blízkosti Koněpruských jeskyní na Berounku bylo slavnostně otevřeno. „Dům přírody návštěvníkům přiblíží krásy Českého krasu a bude sloužit ke vzdělávání dětí, studentů i dospělých – prostřednictvím expozice i unikátním spojením s Koněpruskými jeskyněmi. Zároveň je takovým opožděným dárkem k nedávným padesátým narozeninám zdejší chráněné krajinné oblasti,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nový Dům přírody vznikl na místě původní provozní budovy jeskyní. „Dům přírody Českého krasu vyrostl v místě šedesát let staré původní provozní budovy jeskyní. Ta již nedostačovala a také byla energeticky velmi nehospodárná,“ řekl ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl. Nové centrum spojuje nadzemní a podzemní svět, což umožní návštěvníkům prozkoumat nejen Koněpruské jeskyně, ale i širší Český kras.

Expozici o geologické, biologické a historické rozmanitosti Českého krasu vytvořili společně odborníci z různých organizací, včetně Správy jeskyní ČR, České geologické služby a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Mezi vystavenými artefakty je i lebka nalezená v Koněpruských jeskyních, jejíž stáří bylo určeno na více než 45 tisíc let.

Autor: Šimon Mitro

Související

kontejnery
Domácí Ekologie

Obce se zlepšují ve třídění odpadu. Nejlepší výsledky má Olomoucký kraj

Okáč skalní
Domácí Příroda

Okáči se vracejí do Českého středohoří

Nádrž Perlík
Domácí Příroda

Nádrž Perlík zkrášluje úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

turistická značka
Domácí Výročí

Klub českých turistů oslaví 135 let od vyznačení první turistické trasy