„S přibývajícím věkem si tygr drápy hůře obrušuje, čas od času bylo proto nutné provést korekci, protože dráp zarůstal do polštářku. Tím vznikala otevřená rána s možným hnisáním a infekcí. Tygr tento problém ale nemusí vnímat, protože má posunutý práh bolestivosti,“ vysvětlila zooložka Zdenka Vavrysová.
Po konzultaci s veterináři se rozhodlo o operačním zákroku. Po uspání šelmy ale lékař zjistil, že problém je většího rozsahu, zvíře má zlomený i poslední článek prstu, je v něm infekce a nekróza. Proto bylo nutné odstranění celé postižené části.
Zhruba hodinová operace tygra vážícího téměř 200 kilogramů byla bez komplikací, v narkóze s infuzí, intubací a přístrojovým monitoringem. „Veterináři toho využili i ke kontrole ostatních drápů, srdce, plic a odebrání krve. Ránu na končetině zašil lékař samovstřebávacími stehy. Nasadili jsme po dva týdny antibiotika, nemocnice Hodonín nám připravila speciální sirup kvůli lepšímu podávání do krmení,“ doplnila zooložka.
Rána na tlapě se dobře hojí a není zanícená. „Zatím je samec umístěný v menším výběhu bez jezírka. I když mu chybí jeden z pěti drápů, už druhý den po operaci se normálně pohyboval a návštěvníci jej mohou sledovat ve vnitřní expozici. Kvůli podávání antibiotik dostával denně maso v menších dávkách. V nejbližší době už bude smět i do vody,“ konstatovali chovatelé šelem Martin Dubšík a Jiří Hlásenský.
Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou na světě a zároveň kriticky ohroženou.