sobota 18. ledna 2025

Tygr spořádá pětistovku denně, nejmlsnější jsou drápkaté opičky

Květy pampelišek, mořské plody nebo cvrčci se servírují v olomoucké zoo. Zvířata tam za loňský rok spořádala krmivo téměř za sedm milionů korun. Denně tak projedla 20 tisíc korun.

dsc_6676

Tygr ussurijský
Zdroj: Zoo Olomouc

  • Tygr ussurijský
  • Zdroj: Zoo Olomouc

Nejvíc peněz vydá zoo za ovoce a zeleninu. Až pak následují výdaje na hovězí, drůbeží, vepřové nebo skopové hody pro masožravce.

„Nejdražší na krmení je tygr ussurijský, jehož průměrná denní krmná dávka stojí asi pět set korun. Měli jsme ale ještě náročnějšího žrouta. V minulosti jsme chovali sibu skvrnitou, která konzumovala převážně živé ústřice a další živé krmivo, byla tak jedním z nejnáročnějších strávníků. Oproti ní dnes chovaná siba atlantská se krmí i rozmraženou potravou a zkonzumuje jí asi za stovku denně,“ uvádí pro Minutové zprávy mluvčí zoo Iveta Gronská a podotýká, že náklady na krmení jednoho geparda jsou asi dvě stovky denně.

„Kopytníci prim v nákladech na potravu sice nedrží, ale nejsou ani příliš pozadu za masožravci. Na jídelním lístku mají granule, obiloviny a seno,“ říká mluvčí s tím, že v zahradě se konzumují také mořské plody, vejce a nejrůznější přísady.

Největší labužníci jsou ti nejmenší z nejmenších – drápkaté opičky. Jejich potravu tvoří až dvacet druhů běžného i exotického ovoce, řada vitamínů a minerálů, med, myšata, v létě květy pampelišek, speciální krmiva určená pro tyto druhy opic, třeba arabská guma nebo želatina. "Nepohrdnou ani křepelčími vajíčky nebo hmyzem v podobě cvrčků, sarančat či švábů," doplňuje mluvčí.

Související

leopard
Světové dny Fauna

Den návštěvy ZOO

nosál
Světové dny Fauna

Den nosálů

460961628_1583385252524483_7117221817204242307_n
Domácí

Ze zoo utekli psi ušatí, jsou rychlí a bojí se lidí

left-twin-girl-right-twin-boy
Zahraniční Fauna

Nejstarší pandí matka přivedla na svět v Číně dvojčátka