Švédská streamovací služba Spotify se ocitla v centru kulturního střetu v Turecku. Vláda ji obviňuje z urážky náboženských a národních hodnot kvůli satirickým názvům uživatelských playlistů. Platformě hrozí vyšetřování a možný odchod z trhu, kde má přes 12 milionů aktivních uživatelů.
Celá aféra odstartovala na sociálních sítích, kde se virálně šířily snímky kontroverzních playlistů. Například seznam s názvem „Písně, které poslouchá Emine Erdoğan při úklidu paláce“ rozlítil příznivce vlády, kteří začali volat po zákroku státu. Následně se přidaly i seznamy s náboženskými tématy, jež podle kritiků zesměšňovaly proroka Mohameda.
Turecký náměstek ministra kultury Batuhan Mumcu označil obsah na Spotify za „provokativní a urážející“ vůči hodnotám turecké společnosti. Vyčetl firmě, že nereaguje dostatečně rychle a podkopává tím společenskou jednotu.
Spotify uvedlo, že nechce cenzurovat své uživatele, ale zároveň se snaží spolupracovat s tureckými úřady. Připustilo i možnost dočasného pozastavení služby v zemi. Hudební platformy se tak opět stávají terčem kulturních válek, kde hranice mezi svobodou projevu a národními hodnotami zůstává sporná.