Dokončení prvního bloku jaderné elektrárny Akkuyu, to je pro Turecko jedna z největších priorit letošního roku. Ministr energetiky Alparslan Bayraktar dokonce oznámil, že ještě letos začne vyrábět elektřinu. Stát by se tak mělo i přes komplikace, které zažívá jeden z dodavatelů stavby, ruský Rosatom, na který dopadly mezinárodní sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Turkey is in negotiations to build more nuclear plants, beyond its 4-unit, 4800 MW Akkuyu plant, which will be fully operational in 2028. They plan to have ~20 GW of nuclear generation by 2050. (Article link in reply.) pic.twitter.com/c8i7SJguS2
— James Hopf (@HopfJames) March 12, 2024
Spolupráce s Rosatomem se Turecko nechce podle webu World Nuclear News vzdát ani do budoucna. Kromě toho, že u dokončované elektrárny Akkuyu vyrostou ještě další čtyři bloky, chystá se stavba dalších obřích komplexů. A to nejen za účasti Rusů, ale jedná se i o spolupráci s čínskými odborníky a možná i s firmami z Jižní Koreje.
Jednání o spolupráci na stavbě druhé turecké jaderné elektrárny v Sinopu na pobřeží Černého moře už potvrdil i šéf Rosatomu Alexej Lichačev. Spíše s čínskou účastí pak počítá elektrárna čtvrtá, která by měla vyrůst v Thrákii, tedy v evropské části Turecka.