neděle 19. ledna 2025

Trvalo to sto let. Vítězné náměstí v Praze se dočká dostavby

Po sto letech se konečně budou architekti zabývat projektem Antonína Engela na přestavbu Vítězného náměstí, kterému se říká Kulaťák. Původní projekt ukončila hospodářská krize třicátých let.

Vítězné náměstí

Vítězné náměstí v pražských Dejvicích změní svou tvář.
Zdroj: Wikipedia

  • Vítězné náměstí v pražských Dejvicích změní svou tvář.
  • Zdroj: Wikipedia

Letos v září bude jasné, kdo se pustí do stavby Vítězného náměstí v Praze. Tím se po sto letech dotáhne původní projekt, který městu tehdy navrhl urbanista Antonín Engel. V plánu je zastavění prázdné parcely, kde se nyní pořádají farmářské trhy. Prostory, které jsou nyní uzpůsobené zejména pro automobilovou a tramvajovou dopravu, čeká velká přestavba, počítá se s výstavbou nových bytů, ale i kancelářských a univerzitních prostorů či kulturních sálů. Obyvatelé dejvické čtvrti, kde se Vítězné náměstí nachází, budou moci využít nových obchodů, služeb a restaurací.

Původní projekt Antonína Engela z roku 1920, který je jasným předobrazem současného záměru, utnula ve třicátých letech dvacátého století hospodářská krize. Ani v dalších letech se k němu pražská radnice nevrátila. Po druhé světové válce naopak nechala na náměstí postavit sochu V. I. Lenina, která po Sametové revoluci zmizela a její podstavec sloužil jako překážka pro skateboardisty. Později vznikl o kousek dál památník československým vojákům bojujícím v druhé světové válce.

Autor: Jan Skala

Související

Vizualizace: Nová tramvajová trať Olšanská – Habrová, zastávka Nový Žižkov
Domácí

Praha chystá dvě nové tramvajové tratě. DPP získalo povolení

policejní pouta-ilustrační foto
Krimi

Zabil jsem ženu a jdu vystřílet fakultu, vyhrožoval muž pražským policistům

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

Rodina
Domácí

Praha podpoří rodiny s hendikepovanými dětmi