Trump chce zničit demokracii, zdůvodnil Biden svou kandidaturu

Politologové se shodují na tom, že souboj mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem nebude pro Američany tím, co očekávají od nadcházejících prezidentských voleb v USA. Je ale velmi pravděpodobné, že se o post v Bílém domě utkají právě oni dva.

49405323707_b7d6fe36a6_b

Biden se chce stát prezidentem i v 82 letech.
Zdroj: Flickr

  • Biden se chce stát prezidentem i v 82 letech.
  • Zdroj: Flickr

Podle současného amerického prezidenta Joea Bidena jsou aktivity spolku MAGA (Make America Great Again - Udělejme Ameriku opět velkou), který vede jeho předchůdce Donald Trump, ohrožením demokracie ve Spojených státech. Jsou však také důvodem, proč se Joe Biden rozhodl znovu kandidovat na post šéfa Bílého domu, přestože čelí od řady amerických obyvatel výtkám ohledně svého věku. V době konání voleb mu totiž bude 82 let. Právě věk je hlavním důvodem Bidenovy nízké popularity. Pozitivně jej jako prezidenta vnímá pouze 39 procent Američanů.

Demokrat Biden v současné době sbírá peníze na svou kampaň, protože je vysoce pravděpodobné, že vyhraje primárky a postaví se, stejně jako v roce 2020, proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, jehož šance na postup do rozhodujícího kola jsou rovněž vysoké. I u něho je však překážkou věk, v červnu oslavil už 77. narozeniny.

Největší rozpory mezi Bidenem a Trumpem se týkají ekonomické problematiky, zabezpečení hranic a vztahů s Čínou a Ruskem.

Primárky v jednotlivých amerických státech budou od února do června příštího roku. Finálové klání je naplánované na 5. listopadu.

Autor: Jan Skala

Související

33481904388_a2d7a4bc6c_b
Zahraniční

Kdo usedne na Bratislavský hrad? Nejvíce šancí má zatím Peter Pellegrini

14149415910_ba87c0ab0c_b
Zahraniční

Kříženec vlka, který byl domácím mazlíčkem, v Alabamě rozsápal kojence

profimedia-0826873492
Zahraniční Válka na Ukrajině

Pokud Kongres nezakročí, USA přestanou pomáhat Ukrajině

Protesty v USA za ukončení prohibice.
Zahraniční Výročí

Pátým prosincem skončila prohibice. Už 90 let mohou Američané svobodně popíjet