neděle 3. března 2024

Trump čeká, jak rozhodne Nejvyšší soud. Šance na výhru jsou však velké

Nejvyšší soud Spojených států amerických začal rozhodovat o osudu prezidentské kandidatury Donalda Trumpa, jehož z republikánských primárek vyřadily úřady ve státě Maine a Colorado.

Donald_Trump_(29381357345)

Donald Trump bude čekat na rozhodnutí o své kandidatuře.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Donald Trump bude čekat na rozhodnutí o své kandidatuře.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Oba státy to zdůvodnily výtržnostmi z ledna 2021, které americká justice nazývá dokonce vzpourou. Tehdy po prohraných prezidentských volbách, které poslaly do Oválné pracovny Joea Bidena, zaútočili Trumpovi příznivci na Kapitol, tedy budovu amerického Kongresu. Podle řady obvinění akci Trump schválil, či dokonce řídil. Úřady v Maine a Coloradu poukazují na 14. článek americké ústavy, který hovoří o tom, že občanskou funkci v USA nemůže zastávat člověk, který v minulosti přísahal na americkou ústavu a poté se zúčastnil vzpoury proti ní nebo ji podporoval.

Média se shodují na tom, že soud rozhodne ve prospěch Donalda Trumpa. Šest z devíti soudců totiž má blízko k Republikánské straně, tři z nich uvedl do funkce sám Donald Trump. Politologové se shodují na tom, že rozhodování o Trumpově kandidatuře je nejtěžší posuzovaná věc od roku 2000. Tehdy řešil Nejvyšší soud sporné výsledky prezidentských voleb a ve sporu mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem se také přiklonil na stranu republikánského kandidáta.

Autor: Jan Skala

Související

51109694473_018ef4e296_b
Zahraniční

Partyzánská akce Bennyho Gance. Jeho americká mise ukazuje nejednotu Izraele

51861135149_f29affbecc_b
Zahraniční

Obrat na Slovensku. První kolo prezidentské volby by nyní vyhrál Korčok

profimedia-0851987876
Zahraniční

Lídr republikánů v Senátu skončí kvůli vysokému věku. Biden je jen o necelý rok mladší

Donald Trump
Zahraniční Volby USA

Primárek v Illinois se Trump nezúčastní. Soud ho vyloučil